eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

KOMENTÁR: Tradície verzus ekológia

O niekoľko dní budú Dušičky – Pamiatka zosnulých. Dlhoročná tradícia si žiada vyzdobiť hroby, aby boli čo najkrajšie.

Nie, nie je to o tom, že naša tráva musí byť zelenšia ako susedova. Je to o úcte a láske k naším zosnulým. A možno aj o tom, že máme výčitky svedomia, že na cintoríny nechodíme tak často, ako by sme chceli a mali. Sme dlhé hodiny v práci, bývame ďaleko, alebo si vymyslíme iný program. Preto v tento deň chceme, aby hroby našich blízkych boli čo najkrajšie ozdobené a čo najviac vysvietené. Spomeňte si, ako nádherne vyzerajú naše cintoríny z diaľky večer tohto dňa.

Je v tomto prípade otázka ekológie na mieste?

Pragmatik si v tejto súvislosti určite spomenie na ekologický aspekt cintorínskej výzdoby. Takmer 90 percent odpadu sa dá triediť a následne recyklovať. Väčšinou však skončí na skládkach, alebo  v spaľovniach (TASR). Problémom sú materiály, z ktorých sú ozdoby vyrobené. Živé kvety sú ekologicky najprijateľnejšie, ale stačí jemný prízemný mrazík a z hrobu sa stane niečo, čo ani zďaleka nepripomína snahu o výzdobu. Aj preto sa čoraz viac ľudí uchyľuje k ozdobám z umelých kvetín. Tie sú zvyčajne spojené lepidlom a drôtom, často ukotvené v nádobách z betónu alebo zo sadry. Málokto si už dá námahu tieto materiály oddeliť a pripraviť na recykláciu.

Samozrejme, plastové ozdoby sa dajú nahradiť prírodnými materiálmi. Napríklad sušenými kvetmi, šípkami, gaštanmi, šiškami, a namiesto drôtu použiť lyko alebo obyčajný špagát. Ale popravde: sušené rastliny dokážu len zriedkavo nahradiť farebnosť a kvalitu umelých kvetín. Málokto z nás má čas a možnosti pripraviť si podobnú dekoráciu doma. Kde vziať kvety a rastliny, ktoré sa dajú usušiť a nestratia svoju farbu a tvar? A kúpiť podobné dekorácie je cenovo aj časovo náročnejšie,  v obchodoch a na trhoviskách ich je pomenej.

Skúsme preto aspoň v tento deň prižmúriť oči a neodsudzujme sa navzájom, že sa nesprávame stopercentne ekologicky. Tento deň by mal byť najmä o spomienkach a o úcte k tým, ktorí už nie sú medzi nami. Odložme preto predsudky a zamerajme sa na podstatu týchto sviatkov.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR: Tradície verzus ekológia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie