eReport.sk
Ministerka kultúry Silvia Hroncová. Foto: tasr

Hroncová navrhla zvýšiť počet kultúrnych pamiatok obnovovaných zo zdrojov Programu Slovensko

Zoznam národných kultúrnych pamiatok (NKP) vo vlastníctve štátu, na ktorých obnovu sa majú použiť prostriedky z Programu Slovensko v rámci nového programového obdobia 2021 – 2027, by sa mal rozšíriť. Z pôvodne 24-členného zoznamu prioritných objektov, ktoré identifikovali vo vládnom materiáli na jar tohto roku, navrhol rezort pod vedením Silvie Hroncovej zvýšiť počet na 33. Ministerka to pripomenula po utorňajšom rokovaní vlády. Ktoré bolo zrejme poslednou schôdzou kabinetu Ľudovíta Ódora.

„Rozšírenie obsahu NKP, ktoré by sa mali obnovovať v rámci Programu Slovensko, je zahrnuté aj v rámci materiálu Výzvy pre rezort kultúry. Ten sme vypracovali ako súbor návrhov a odporúčaní pre nové vedenie rezortu,“ pripomenula Hroncová. Dokument možno nájsť na webe MK.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nik nie je lepší od nej
  2. Hamranove akcie sú neskutočným fiaskom

Hroncová svoju nástupkyňu nekomentuje

V rámci obnovy pamiatok Hroncovej tím v uvedenom materiáli taktiež navrhuje transformovať súčasný dotačný systém ministerstva Obnovme si svoj dom, ktorý slúži práve na obnovu pamiatkových objektov, do novovytvoreného verejnoprávneho dotačného Fondu na podporu kultúrneho dedičstva. „Pripravené je už paragrafové znenie zákona o fonde,“ dodala ministerka. Fond by podľa návrhu mal vzniknúť a začať fungovať v priebehu roka 2024. S podpornou činnosťou by mal začať v roku 2025.

Hroncová verí, že nové vedenie rezortu bude z pripraveného manuálu a návrhov odporúčaní čerpať. Vníma diskusiu o kandidátke na post Martine Šimkovičovej, nechce však túto záležitosť sama komentovať. „V každom prípade bude dôležité, aký tím bude nový šéf rezortu mať okolo seba,“ dodala Hroncová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hroncová navrhla zvýšiť počet kultúrnych pamiatok obnovovaných zo zdrojov Programu Slovensko

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre