eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: pixabay

Mesiac je v pláne v novembri. NASA plánuje štart rakety bez posádky

Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v stredu oznámil, že 14. novembra sa opäť pokúsi vypustiť svoju „megaraketu“ k Mesiacu. Náhradné termíny budú stanovené na daný novembrový týždňa. TASR správu prevzala od tlačovej agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z roku 1986 explózia raketoplánu Challenger 73 sekúnd po štarte.
  2. Na snímke nosná raketa Falcon 9 s kozmickou loďou Crew Dragon spoločnosti SpaceX odštartovala zo štartovacieho komplexu v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA na Floride v piatok 8. apríla 2022.
  3. Na snímke žatva sóje firmy Agrozoran s.r.o. Michaľany na poli neďaleko obce Michaľany v okrese Trebišov 28. septembra 2021.
  4. prostredníctvom filmu sa diváci oboznámia so životom na palube Medzinárodnej vesmírnej stanice ISS
  5. Štart superťažkej rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion bez ľudskej posádky z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida v stredu 16. novembra 2022.
  6. Na nedatovanej snímke amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pózuje americký astronaut James McDivitt.

Bezposádková misia Artemis 1 bola predtým odložená z dôvodu technických problémov vrátane úniku plynu a neskôr pre hurikán Ian, ktorý zasiahol štát Florida.

Sú aj náhradné termíny

„Kontroly a analýzy z predchádzajúceho týždňa potvrdili, že na prípravu rakety a kozmickej lode na štartovaciu rampu v Kennedyho vesmírnom stredisku je potrebné vykonať len minimum prác,“ uvádza vesmírna agentúra.

Celkovo 69-minútové štartovacie okno sa otvorí o 12.07 h miestneho času (17.07 h SEČ) s náhradnými termínmi 16. novembra a 19. novembra, uvádza NASA. Päťdesiat rokov po poslednej misii vesmírneho programu Apollo je Artemis novým „vlajkovým“ programom NASA. Cieľom misie Artemis 1 je zaistiť, aby mohla kozmická loď Orion v budúcnosti bezpečne dopraviť ľudskú posádku na Mesiac.

Po oblete Mesiaca pristáť pristátie v Tichom oceáne

Ťažká nosná raketa Space Launch System (SLS) dokáže na štartovacej rampe odolať nárazom vetra s rýchlosťou až 137 kilometrov za hodinu. Úspešná misia by bola pre NASA po rokoch odkladov a prekročenia finančných nákladov veľkou úľavou.

Orion má po oblete Mesiaca pristáť v Tichom oceáne. Po nepilotovanej prvej fáze programu Artemis obletí kozmická loď  s ľudskou posádkou Mesiac. V tretej fáze sa astronauti dostanú na vesmírnu stanicu Lunar Gateway na obežnej dráhe Mesiaca.

Ľudská posádka neskôr po desaťročiach opäť zosadne na mesačný povrch. Jej súčasťou má byť po prvý raz aj žena.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mesiac je v pláne v novembri. NASA plánuje štart rakety bez posádky

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne