eReport.sk
FOTO TASR/AP

Webbov teleskop zachytil v Orlej hmlovine tzv. Stĺpy stvorenia

Vesmírny teleskop Jamesa Webba (JWST) na najnovšej snímke zachytil ikonické tzv. Stĺpy stvorenia v Orlej hmlovine v našej galaxii Mliečna dráha. Informuje AFP a NASA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na archívnej snímke z roku 1986 explózia raketoplánu Challenger 73 sekúnd po štarte.
  2. Štart superťažkej rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion bez ľudskej posádky z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida v stredu 16. novembra 2022.
  3. Na nedatovanej snímke amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pózuje americký astronaut James McDivitt.

Tieto obrovské štruktúry medzihviezdneho plynu a prachu sú vzdialené 6500 svetelných rokov od Zeme a hemžia sa množstvom hviezd. Pôsobia ako majestátne skalné útvary, ktorých farba prechádza zo zlatej až po hnedú, a na ich konci sú jasne červené miesta.

Sú to mladé hviezdy

„Sú to len niekoľko stotisíc rokov staré vývrhy z hviezd – hviezd, ktoré sa ešte stále len formujú“. Tieto „mladé hviezdy pravidelne vystreľujú nadzvukové prúdy, ktoré sa zrážajú s oblakmi materiálu, akými sú aj tieto hrubé stĺpy,“ uviedla NASA vo vyhlásení. Ich pozorovanie vedcom pomôže lepšie pochopiť vznik hviezd.

Účinnejší teleskop

Veľkolepé stĺpce vesmírneho prachu a plynov zachytil v roku 1995 Hubblov ďalekohľad a potom znova v roku 2014. Omnoho dokonalejší Webbov teleskop zachytáva aj infračervené žiarenie, a preto ukazuje aj doteraz pre ľudské oko neviditeľné vesmírne telesá a javy.

JWST začal fungovať vlani v decembri vo vzdialenosti približne 1,6 milióna kilometrov od Zeme. NASA jeho prvé zábery zverejnila v júli a doteraz poskytol vedcom aj laikom množstvo výnimočných obrázkov vesmíru. Jednou z hlavných úloh ďalekohľadu v hodnote desať miliárd dolárov je štúdium životného cyklu hviezd. S jeho pomocou sa vedci pokúšajú objaviť aj exoplanéty s podmienkami vhodnými pre život.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Webbov teleskop zachytil v Orlej hmlovine tzv. Stĺpy stvorenia

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php