tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Štart superťažkej rakety Space Launch System (SLS) s modulom Orion bez ľudskej posádky z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida v stredu 16. novembra 2022.
Foto: tasr/ap

Vesmírna loď Orion sa priblížila k Mesiacu na 130 kilometrov. Padne rekord Apolla 13?

Bezposádková vesmírna loď Orion amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa v pondelok priblížila k Mesiacu na vzdialenosť približne 130 kilometrov. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na archívnej snímke z roku 1986 explózia raketoplánu Challenger 73 sekúnd po štarte.
  2. Na nedatovanej snímke amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) pózuje americký astronaut James McDivitt.

Kozmická loď s troma figurínami na palube preletela takto blízko okolo Mesiaca na jeho odvrátenej strane krátko po 7.44 h miestneho času (13.44 h SEČ) a na pol hodiny stratila spojenie s riadiacim strediskom v Houstone.

Predpokladá sa, že padne rekord z roku 1970

Orion je súčasťou nového vesmírneho programu NASA s názvom Artemis, ktorého cieľom je po vyše 50 rokoch – od ukončenia vesmírneho programu Apollo – opäť dopraviť astronautov na povrch Mesiaca. Do vesmíru ju v rámci misie Artemis I vyniesla nosná raketa SLS, ktorá odštartovala 16. novembra z Kennedyho vesmírneho strediska v americkom štáte Florida.

Loď Orion by sa mala 11. decembra vrátiť na Zem a dopadnúť do Tichého oceána.

V pondelok 28. novembra sa Orion dostane do vzdialenosti viac než 432.000 kilometrov od Zeme – najväčšej, do akej sa kedy dostala vesmírna loď zostrojená pre ľudskú posádku, píše NASA. Tento rekord v súčasnosti patrí Apollu 13 z roku 1970, dodáva AP.

Loď Orion by sa mala 11. decembra vrátiť na Zem a dopadnúť do Tichého oceána. Táto kozmická loď nemá pristávací modul. Ten bude až súčasťou misie NASA, ktorá by mala v roku 2025 pristáť na Mesiaci. Použije na to raketu Starship americkej spoločnosti SpaceX.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vesmírna loď Orion sa priblížila k Mesiacu na 130 kilometrov. Padne rekord Apolla 13?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku