eReport.sk
Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová. Zdroj: tasr/dpa - fabian sommer

Merkelová pre Der Spiegel obhajovala výstavbu Nord Stream 2 a poukázala na pokrytectvo Poľska a Ukrajiny


Bývalá kancelárka Merkelová zdôrazňuje, že na „mnohé dôležité fakty sa dnes zabúdajú“. Napríklad, že Ukrajina a Poľsko zásadne neboli proti dovozu ruského plynu cez svoje územia a prijímaniu platieb zaň.

Bývalá nemecká kancelárka Angela Merkelová (CDU) považuje svoje rozhodnutie z roku 2014, keď napriek anexii Krymu Ruskom nezastavila projekt plynovodu Nord Stream 2, za správne. V rozhovore pre magazín Der Spiegel, pri príležitosti vydania svojej autobiografie uviedla, že rozhodnutie malo ekonomické aj politické dôvody. „Považovala som za svoju úlohu zabezpečiť pre nemeckú ekonomiku lacný plyn,“ povedala Merkelová v rozhovore. „Vidíme teraz, aké dôsledky majú vysoké ceny energií na našu krajinu.“

Konflikt ako zodpovednosť Západu

Zároveň dodala, že pre ukončenie obchodovania s ruským plynom by vtedy „neexistovala politická podpora, a už vôbec nie súhlas hospodárstva“. Merkelová odmietla tvrdenie, že tým nepriamo prispela k financovaniu ruskej vojenskej kampane proti Ukrajine. „Rusko začalo vojnu, hoci cez Nord Stream 2 nikdy neprúdil plyn. Dnes financujú Putinovu vojnovú pokladnicu iné krajiny. To by sa stalo aj vtedy, ak by sme prerušili všetky ekonomické väzby,“ uviedla Merkelová.

V reakcii na kritiku, že nedokázala efektívne zabrániť Putinovej agresii, neposilnila obranyschopnosť Nemecka, nedodávala Ukrajine zbrane a neoslobodila Nemecko od závislosti na ruskom plyne, bývalá kancelárka odpovedala, že „mnohé dôležité fakty sa dnes zabúdajú“. Napríklad, Ukrajina a Poľsko zásadne neboli proti dovozu ruského plynu cez svoje územia a prijímaniu platieb zaň.

Nord Stream 2 považovala aj za „politicky zmysluplný“. „Ako bolo možné v novom povojnovom usporiadaní po studenej vojne udržiavať vzťahy s niekým ako Putin, ktorého niektorí historici označujú za revizionistu? Prostredníctvom snahy zapojiť ho do prosperity,“ obhajovala Merkelová svoj postoj. Aj keď tento pokus očividne zlyhal, Merkelová odmieta považovať plynovod za chybu: „Pretože som vynaložila všetku svoju silu na to, aby som zabránila situácii, ktorá nastala teraz.“

Mohlo by vás zaujímať

  1. minister zahraničných vecí Českej republiky Jan Lipavský
  2. nemecký minister hospodárstva Robert Habeck
  3. Ruský prezident Vladimir Putin

Merkelová sa odvolala na minské rokovania z roku 2015, ktoré viedli ku krehkému prímeriu medzi Ruskom a Ukrajinou. „Vtedy sa mi nezdalo rozumné súčasne vyhlásiť, že ekonomicky prerušujeme všetky väzby, ktoré boli pre Putina dôležité,“ povedala Merkelová.

Pokiaľ ide o načasovanie možných diplomatických iniciatív medzi Moskvou a Kyjevom, bývalá kancelárka zdôraznila, že Nemecko má mať v tomto slovo. O správnom okamihu podľa nej „nemôže rozhodovať iba Ukrajina“. Merkelová dodala: „Ak zdieľame spoločné záujmy a podporujeme Ukrajinu, musíme aj všetky kroky k ukončeniu vojny podnikať spoločne.“

V rozhovore Merkelová vyhlásila, že Vladimir Putin na začiatku svojho prezidentstva nemal v úmysle napadnúť Ukrajinu a jeho plán sa postupne formoval v priebehu rokov, čiastočne v dôsledku správania Západu.

Zdroj: FinanzNachrichten, Ukrainska Pravda, Der Spiegel

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Merkelová pre Der Spiegel obhajovala výstavbu Nord Stream 2 a poukázala na pokrytectvo Poľska a Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre