eReport.sk
Talianska premiérka Giorgia Meloniová, foto:tasr

Štruktúra Bezpečnostnej rady OSN je zastaralá! Meloniová ju kritizuje volá po reformách

Talianska premiérka Giorgia Meloniová v stredu vyzvala na reformu Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN). Uviedla to vo svojom prejave na 78. Valnom zhromaždení OSN v New Yorku.

Potreba reformy Bezpečnostnej rady OSN

„Taliansko podporuje potrebu reformy Bezpečnostnej rady OSN, aby bola reprezentatívnejšia, transparentnejšia a efektívnejšia,“ povedala Meloniová. Reforma by podľa jej slov mala zabezpečiť spravodlivejšie geografické rozdelenie kresiel v tejto 15-člennej rade a posilniť aj regionálne zastúpenie.

Konflikt, ktorý už je dávno preč

Dodala, že štruktúra BR OSN by nemala byť „uzamknutá na výsledku konfliktu, ktorý sa skončil pred 80 rokmi, v inom storočí, v inom tisícročí“.

Na reformu BR OSN vyzval v New Yorku aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Žiadal, aby v nej väčší vplyv získali krajiny Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.

Meloniová volá po reformách

Bezpečnostná Rada Organizácie Spojených národov má v súčasnosti päť stálych členov (Spojené štáty, Rusko, Čínu, Francúzsko a Spojené kráľovstvo), ktorí disponujú právom veta. Desiatich nestálych členov volí Valné zhromaždenie OSN podľa regionálneho kľúča na funkčné obdobie dva roky, ktoré sa začína vždy 1. januára, kedy sa polovica nestálych členov vymení. Uznesenia BR OSN sú záväzné na rozdiel od rozhodnutí ostatných orgánov OSN.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Čo tým chce Čaputová docieliť?
  2. Kde sú Slováci a Slovenky?
  3. Nezávislosť netreba?

Meloniová vo svojom prejave tiež požiadala OSN, aby viedla boj proti nelegálnej migrácii a priekupníkom s ľuďmi, napísala agentúra DPA. „Som presvedčená, že úlohou tejto organizácie je bez pokrytectva a bez kompromisov vyhlásiť svetovú vojnu obchodníkom s ľuďmi,“ povedala. Taliansko je podľa nej pripravené byť v čele tohto boja.Premiérka tým odkazovala na situáciu na talianskom ostrove Lampedusa, kam podľa Medzinárodnej organizácie pre migráciu (IOM) len minulý týždeň dorazilo približne 8500 ľudí na takmer 200 plavidlách. V nedeľu ostrov osobne navštívila šéfka eurokomisie Ursula von der Leyenová, ktorá oznámila 10-bodový akčný plán na vyriešenie krízovej situácie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Štruktúra Bezpečnostnej rady OSN je zastaralá! Meloniová ju kritizuje volá po reformách

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php