eReport.sk
Generálny riaditeľ Slovenských elektrární (SE) Branislav Strýček, foto:tasr

„Americký“ urán máme aj s „hlúpostným príplatkom“. Neveríte? Dedic aj Murín v tom majú jasno

„Špeciálna vojenská operácia“ Ruska na Ukrajine spustila v Európe, ale nielen tam, obrovskú vlnu zdražovania, pretože hore išli ceny úplne všetkého. Politici to zvaľujú práve na túto vojnu, no akosi pozabudli, že to spustili najmä sankcie, ktoré sa zaviedli voči Rusku. Teda aj odpojenie sa od jeho ropy a plynu, ktoré dovážame za drahšie z rozličných kútov sveta. Prirodzene, najmä z USA, ktoré si hladkajú brucho a tešia sa, ako na tom celom namiesto Rusov zarábajú.

„Západný“ urán nie je západný urán

Zaujímavý pohľad na túto záležitosť poskytol v statuse na sociálnej sieti náš prírodovedec, spisovateľ, publicista, dramatik a scenárista Gustáv Murín. Jeho pohľad na to, ako sme sa bezhlavo vrhli „poraziť“ ekonomicky Rusko je možno pre niekoho poburujúci, mnohí však po jeho prečítaní súhlasne pokývu hlavou. „ZÁCHRANA“ zo Západu?!! Tak najskôr Globalizačná klika z Washingtonu nahuckala papagájov z Bruselu, aby nás všetkých zbavili lacnej ruskej ropy a plynu (kvôli tomu, ako priznal senil Biden, vyhodili do vzduchu NordStream 2, ale NordStream 1 funguje ďalej!!!), no a teraz už máme byť šťastní aj bez ruského uránu. TOHO uránu, ktorý nehatene naďalej nakupujú USA z RUSKA. Takže nám tu Čaputová s Ódorom „vybavili“ vraj „zaručene západný urán“, ktorý ale v skutočnosti nakupuje americká Westinghouse z RUSKA!!!“ konštatuje bez servítky na ústach Murín.

Čaputová s Ódorom „vybavili“ vraj „zaručene západný urán“, ktorý ale v skutočnosti nakupuje americká Westinghouse z RUSKA!!!

Gustáv Murín, prírodovedec, spisovateľ, scenárista, publicista a dramatik

„Tak, ako západné krajiny nakupujú ropu z Ruska, ale cez indické a čínske rafinérie. Aj Fíni sa takto nechali nachytať, ale napriek zrušeniu vlastnej neutrality vraj pre „hrozbu“ z Ruska, vrátili sa k ruskému uránu. No, fantazmagória tu vládne vďaka „progresívnej“ Čaputovej a jej poskokovi Ódorovi,“ končí svoj statuse Gustáv Murín, ktorý okrem svojich slov ponúka aj blog v denníku Pravda zverejnený istým – dedicom. „DEDIC je dedičom pána Reného, autora príbehov tohto blogu. Od obsahu blogov sa dištancuje. Musí ich publikovať, ak chce po pánovi Renému dediť a bez roboty zbohatnúť,“ píše sa na dedic.blog.pravda.sk. No a čože spomínaný pán dedic vo svojom blogu napísal? Nuž poukázal na to, ako je to vlastne s tým uránom, ktorý (ne)máme z Ruska.

Urán máme aj s „hlúpostným príplatkom“

„Pán Strýček (Branislav Strýček, generálny riaditeľ Slovenských elektrární – pozn. red.), šéf SE sa dnes pretŕča na predných stránkach našich médií ako hrdina boja za energetickú nezávislosť Slovenska od Ruska. Podpísal totiž so švédskou pobočkou americkej firmy Westighouse zmluvu o dodávke paliva pre slovenskú atómovú energetiku. SE a analytici hovoria o diverzifikácii a znížení závislosti od ruského paliva, nasprostastí titulkári v slovenských médiách bombasticky oznamujú koniec ruského uránu v slovenskej jadrovej energetike. Aká je realita? Westinghouse pod „jemným“ tlakom Čaputovej-Ódorovej a predtým Matovičovej-Hegerovej vlády vraj vyhral medzinárodný tender. Tender bol mimoriadne „férový“ – až tak, že ďaleko najlacnejší ruský dodávateľ sa na ňom nesmel zúčastniť. Pod vplyvom politických tlakov nakoniec samozrejme vyhrali Američania,“ píše v úvode blogu dedic.

Američania kupujú urán z Ruska lacno, a potom ho (akože „upravený“) draho predávajú štátom, ktoré sú v ich neokoloniálnom područí. Najnovšie tak budú predávať aj Slovensku.

Dedic, blog pravda.sk

Prečo bude palivo z USA drahšie ako palivo z RF? Je kvalitnejšie? Skôr než odpoviete, dovoľte pomôcť vám dôležitým údajom. USA dovážajú podstatnú časť svojho uránu Z RUSKA. Áno, z Ruska. Podľa údajov Import Genius z 9.8.2023 sa import uránu do USA z Ruska v rokoch 2020-2023 takmer zdvojnásobil: zo 6,3 ton na 12,5 ton. Inak povedané, Američania kupujú urán z Ruska lacno (ako kedysi my) a potom ho (akože „upravený“) draho predávajú štátom, ktoré sú v ich neokoloniálnom područí. Najnovšie tak budú predávať aj Slovensku. Vedenie SE a „experti“ naznačujú, že diverzifikácia paliva pre slovenské JE sa nebude obmedzovať iba na USA. Predpokladá sa, že časť paliva bude SR nakupovať aj z Francúzska (cez Framatom),“ informuje ďalej svojich čitateľov dedic.

Related Posts

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. Iránsky prezident Ebráhím Raísí

Toho Francúzska, ktoré drvivú časť uránu kupuje z Nigeru. Z toho Nigeru, ktorý toho času vojensko-politicky padol do područia Ruska. A tak, podobne v prípade „amerického“ paliva aj toto eventuálne palivo z Francúzska, bude pod kontrolou Ruska. Bude to ruský urán, akurát že nebude kupovaný priamo z Ruska, ale okľukou cez USA a Francúzsko. Za prirážku. Za prirážku, ktorú nemôžem nazvať inak ako tzv. „hlúpostný príplatok“. Dúfam, že ho nová pro-slovenská vláda po voľbách ako jednu z mnohých neo-koloniálnych zmlúv zruší. Aby sme sa nemuseli hanbiť nielen pred obchodníkmi zo sveta, ale najmä a predovšetkým – pred sebou samými,“ zakončil veľmi zaujímavý blog dedic.

Zdroj: FB / Gustáv Murín


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

„Americký“ urán máme aj s „hlúpostným príplatkom“. Neveríte? Dedic aj Murín v tom majú jasno

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php