eReport.sk
Žena zapaľuje sviečku vedľa portrétu zosnulého učiteľa dejepisu Samuela Patyho v Paríži. Foto: tasr/ap

Medzi zadržanými po sťatí dejepisára sú aj študenti

V súvislosti s vraždou učiteľa Samuela Patyho, ku ktorej došlo minulý piatok vo francúzskom meste Conflans-Sainte-Honorine, polícia zadržala už 15 podozrivých. Medzi nimi sú príbuzní útočníka i štyria žiaci školy College du Bois-d’Aulne, kde Paty učil dejepis a zemepis, informoval v pondelok portál France Info.

Podľa zdroja oboznámeného s vyšetrovaním „jeden alebo viacero študentov“ neskoršiemu útočníkovi ukázalo, ktorý z učiteľov je Paty. Médiá uviedli, že študenti za to možno dostali odmenu. V súvislosti s Patyho vraždou polícia v pondelok vykonala razie u desiatok ľudí podozrivých z islamistickej radikalizácie.

Mladík bol ozbrojený nožom a strelnou zbraňou

Minister vnútra Gérald Darmanin tiež v pondelok oznámil, že sa začalo vyšetrovanie vo viac ako 80 prípadoch v spojitosti s nenávistnými prejavmi na internete. Zavraždený učiteľ bol tiež terčom takýchto útokov. Podľa Darmanina bola na Patyho zrejme uvalená fatva. Patyho zavraždili v piatok popoludní v blízkosti školy, kde učil. Útočníka, 18-ročného mladíka čečenského pôvodu Abdoullakha Anzorova, polícia zabila, keď pri pokuse o zadržanie v neďalekom meste Éragny kládol odpor. Mladík bol ozbrojený nožom a strelnou zbraňou.

Chcú vydať knihu politických a náboženských karikatúr

Francúzske médiá informovali, že Paty začal cez sociálne siete dostávať vyhrážky po tom, ako na seminári o slobode vyjadrovania otvoril so svojou triedou diskusiu o karikatúrach islamského proroka Mohameda. Rodič jedného zo študentov podal na učiteľa v tejto súvislosti sťažnosť, no muž podozrivý z útoku na škole dieťa nemal. V reakcii na vraždu Patyho chce 13 regiónov Francúzska vydať knihu všetkých politických a náboženských karikatúr, ktorej výtlačky budú následne distribuované do stredných škôl. Podľa agentúry AFP to v pondelok oznámil Renaud Muselier, ktorý predsedá združeniu Regióny Francúzska. Jeho kongres sa konal v pondelok v meste Saint-Ouen v departemente Seine-Saint-Denis. Iniciátori projektu oslovia aj kolégium historikov, aby „karikatúry zasadili na ich miesto v politických dejinách našej krajiny“.

Pozostalých prijal prezident Macron

Muselier, ktorý vraždu učiteľa Patyho odsúdil ako „opovrhnutiahodný a zbabelý atentát“, informoval, že do projektu sa zapojí aj ministerstvo školstva, aby „táto kniha mohla byť sprístupnená všetkým študentom stredných škôl vo Francúzsku“. „Týmto gestom chceme vydať svedectvo o našom záväzku brániť hodnoty republiky a základné právo každého z našich spoluobčanov žiť v mieri a slobode,“ zdôraznil Muselier pred minútou ticha, ktorou si regionálni politici uctili pamiatku zavraždeného učiteľa. Jeho pozostalých v pondelok v Elyzejskom paláci v Paríži prijal prezident Emmanuel Macron. Jeho úrad medzičasom potvrdil, že celoštátny smútočný akt, ktorým si Francúzsko uctí zavraždeného, sa bude konať v stredu.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Medzi zadržanými po sťatí dejepisára sú aj študenti

KOMENTOVALI STE: