eReport.sk
Socha Matka Vlasť v Kyjeve. Foto: wikipedia

Najvyššia socha v Európe bez sovietskeho znaku! Kyjev ho odstraňuje z pamätníka Matka Vlasť


Robotníci začali odstraňovať štátny znak bývalého Sovietskeho zväzu z pamätníka Matka Vlasť v ukrajinskom hlavnom meste Kyjev. Pamätník venovali víťazstvu nad nacizmom v druhej svetovej vojne. Kladivo a kosák má na pamätníku nahradiť ukrajinský štátny znak – trojzubec. Oznámilo to v stredu ukrajinské ministerstvo kultúry, píše agentúra DPA.

Matka Vlasť je najvyššou sochou v Európe. Pričom o 16 metrov prevyšuje aj americkú Sochu slobody. Bez podstavca je vysoká 62 metrov, s podstavcom 102 metrov. Celá konštrukcia je z nerezovej ocele a váži 560 ton. Zobrazuje ženskú postavu, ktorá drží v pravej ruke meč a v ľavej štít. Práve na jej štíte sú vyobrazené kosák a kladivo, ktoré má nahradiť ukrajinský trojzubec.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Neschopnosť alebo zámer?
  2. Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
  3. Hlas vyzýva Hegera

Trojzubec nevyrobili na Ukrajine

Socha sa nachádza na brehu rieky Dneper pred ukrajinským národným múzeom druhej svetovej vojny. So stavbou pamätníka sa začalo v roku 1979, dokončili ho a slávnostne odhalili v roku 1981 spoločne s otvorením zmieneného múzea.

Ukrajinský trojzubec má byť vyrobený z kovu pochádzajúceho z Európy, nie však z územia Ukrajiny. Keďže oceľ od domáceho výrobcu zo Záporožskej oblasti nespĺňala stanovené požiadavky.

Demontáž financujú súkromní darcovia

Demontáž starého emblému a výroba aj umiestnenie nového má stáť v prepočte približne 680.000 eur, ktoré Kyjev získal od súkromných darcov. Cieľom je sochu zrenovovať pred 24. augustom, keď si bude Ukrajina pripomínať 32. výročie vyhlásenia nezávislosti.

Z nedávneho prieskumu vyplynulo, že demontáž sovietskeho štátneho znaku z pamätníka si želá drvivá väčšina Ukrajincov. DPA dodáva, že s odstraňovaním sovietskych symbolov začala Ukrajina už po vyhlásení nezávislosti v roku 1991.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Najvyššia socha v Európe bez sovietskeho znaku! Kyjev ho odstraňuje z pamätníka Matka Vlasť

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: