Delta už ide dole z kopca a je tu ďalší strašiak menom omikron. Prvé prípady už máme aj na Slovensku a zdá sa, že nebude dlho trvať a tento variant naberie grády. Matematik Richard Kollár sa teda pozrel do grafov a tabuliek a predpovedá, čo nás asi najbližšie týždne čaká. Nie je to veru nič radostné.
„Pozor, je to len prvá širšia analýza a môže v nej byť veľa vecí, ktoré sa nepotvrdia. Ide len o z môjho pohľadu najpravdepodobnejšiu interpretáciu doteraz pozorovaných dát. Mnohé veci sa ešte môžu časom vyvŕbiť inak,“ upozorňuje vo svojom statuse.
S omikronom je to podľa neho ako s kométou. „Viete, že prichádza, už sa o nej píše, že to bude veľké divadlo. Zatiaľ ju vidia iba astronómovia cez silné ďalekohľady. Ale bude to veľké divadlo. Táto bude jasne žiariť, že ju uvidí každý aj bez ďalekohľadu. Toto všetko sú však len potvrdenia toho, čo sa už vedelo skôr, rýchly rast omikronu, krížom cez celú populáciu. Infikujú sa rýchlo (často znovu) všetci, čo nemali veľmi nedávno COVID-19 alebo sa v poslednom čase neočkovali treťou (a možno aj druhou dávkou),“ tvrdí. Pri svojich predpovediach vychádza z dát v Dánsku, ktoré má zhruba rovnaký počet obyvateľov ako Slovensko a k dnešnému dňu aj viac potvrdených nakazených na omikron.
Takže, čo sa bude diať na Slovensku? Upozorňuje, že ide len o najpravdepodobnejšie scenáre, neistota je stále obrovská. „Keďže sme cca. na vrchole delta vlny, stále zostáva zhruba rovnaký počet tých, ktorí sa doteraz vôbec neimunizovali, ako tých, ktorí sa infikovali v prebiehajúcej vlne. Keďže neimunizovaní tvorili a stále tvoria väčšinu pacientov v nemocniciach, tak úplne prvý hrubý odhad hovorí, že do nemocníc príde cca. toľko isto ľudí ako v delta vlne v celej omikron vlne (vrátane jej poklesovej fázy),“ predpovedá matematik.
Mohlo by vás zaujímať:
Ako sa teda pripraviť na najbližšie mesiace?
„Neplánujte nič na január a február, potom by malo byť lepšie (ak nepríde ďalší prelomový variant). Omikron vlna následne ustúpi pomerne rýchlo. Myslím tým – neplánujte si nič. Nič,“ zdôrazňuje Kollár. Problémom môžu byť silvestrovské oslavy a lyžovačky, ak sa teda dovtedy opäť nezakážu. „Práve oni brutálne rozbehnú tempo rastu infekcií na Slovensku. A aj Vianočné bohoslužby. Šanca, že sa na chate, či v kostole infikujete je veľmi vysoká,“ varuje odborník na čísla.
Na čo by sa mali pripraviť školáci a ich rodičia? Školy zostanú podľa neho pravdepodobne pre prezenčnú výuku zavreté aspoň do marca. A hneď po ich otvorení sa znovu zatvoria, keďže sa vtedy domoria zvyšné deti, ku ktorým sa dovtedy delta alebo omikron nedostanú. „Budeme ich mať najdlhšie v Európe zavreté aj tento rok. Dva roky po sebe,“ krúti hlavou a otvorene priznáva, že aké budú ďalšie opatrenia po Novom roku, zatiaľ netuší. „Čokoľvek však budeme robiť v zime, bude znižovať šírenie len marginálne, nepôjde už až tak o mobilitu, ale o mieru kontaktov. Tie v práci či v autobuse už viac obmedziť nebudeme vedieť. Tie doma už vôbec nie,“ myslí si.
Na záver ešte opäť zdôraznil, že nakoniec môže byť všetko inak. „Tento post slúži len na mentálnu prípravu toho, čo sa udeje v najrealistickejšom scenári, ktorý dnes sám vidím. Potrebujeme si znovu zresetovať hlavu, keďže doterajšie nastavenie nám môže uškodiť. Asi si pamätáte, že delta mala byť tou poslednou veľkou vlnou, sám som to opakovane hovoril. Ale vždy som dodával, že to tak bude v prípade, ak sa neobjaví variant, ktorý prelomí doteraz vytvorenú imunitu. To sa však presne pri omikrone deje. Sme presne tam, kde sme nechceli byť. Čo okamžite robiť? Tretia dávka. Prípadne druhá, či prvá, ak ste tie predchádzajúce doteraz nestihli,“ skonštatoval na záver.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matematik o budúcnosti s omikronom: Sme tam, kde sme nechceli byť. Na tieto mesiace si neplánujte nič!