tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Primár Milan Kulkovský Foto: FB/MK

Primár prináša cennú radu chorým na covid: Stačí tento pohyb a uľaví sa vám!

Počuli ste už tisíce zaručených rád ako sa popasovať s covidom? Ležíte doma v horúčkach, zoslabnutý a už neviete ako si uľaviť od bolestí aj trápenia? Primár Milan Kulkovský prináša cennú radu ako to zvládnete aj doma.

Primár považskobystrickej nemocnice Kulkovský sa tentoraz odvoláva na kolegu anesteziológa. „Chcel by som dať jednu praktickú lekársku radu ľuďom, ktorí ochoreli na covid a sú v prvej fáze ochorenia, vo svojich domovoch,“ píše lekár na svojom profile.

Rada je pritom pomerne jednoduchá a ide o aktívne polohovanie. „Vychádzam zo skúseností z liečby mnohých pacientov v nemocnici, u ktorých už vírus prenikol do pľúc. Tieto skúsenosti sa totiž dajú aplikovať i na tých, ktorí sú iba v začiatočnej fáze ochorenia s vírusovým zápalom v dýchacích cestách,“ tvrdí Kulkovského kolega z prvej línie. Čo teda robiť?

Chorý na covid by mal často meniť polohy – Foto: tasr

Tvrdí, že takmer všetkým pacientom ležiacim na covid oddelení s covid zápalom pľúc pomáha za účelom zlepšenia okysličenia krvi poloha v ľahu na bruchu, prípadne ak to nie je možné, tak na boku. „Po otočení na brucho mnohí pacienti pocítia určitú úľavu v dýchaní prakticky ihneď, kým iní majú spočiatku pocit zhoršenia, no my ich povzbudíme, aby chvíľu vydržali a do 15-30 minút dochádza takmer u každého z nich k menšej či väčšej úľave v dýchaní,“ prináša cennú radu lekár.

Keď im následne merajú saturáciu pulzným oximetrom, čiže okysličenie krvi “štipcom na prste”, pozorujú takmer u všetkých zlepšenie. Aktívne polohovanie je teda podľa neho cesta, ako si uľaviť od trápenia. Okrem ležania na bruchu, prípadne na boku má podľa neho pozitívny vplyv aj si sem tam posedieť, prípadne sa poprechádzať, ak to nie je príliš vyčerpávajúce. Chorý by teda mal meniť rôzne polohy, no snažiť sa čo najmenej ležať na chrbte!


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Primár prináša cennú radu chorým na covid: Stačí tento pohyb a uľaví sa vám!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku