Aj krajiny, ktoré doteraz covid zvládali dlhodobo najlepšie na svete, to pri delta variante, prehrávajú. Teda v prípade, že sa držia iba opatrení ktoré zaberali v predchádzajúcich vlnách a podcenili očkovanie. Upozorňuje na to matematik Richard Kollár, ktorý dodáva, že je jedno aké tvrdé opatrenia na Slovensku prijmeme, tretiu vlnu nimi môžeme iba predĺžiť.
Nový Zéland, Austrália, Vietnam a Taiwan sú podľa Kollára skvelé príklady dlhodobého pandemického úspechu z ktorých si mal svet brať príklad. Zámerne však píše v minulom čase, že mal. „Dnes sa na to však už pozerá úplne inou optikou, čas došiel už aj na nich. Predstava, že sa dá pred tak infekčným variantom ako je delta izolovať, je totiž extrémne naivná. Nedarí sa to nikde, ani tam, kde bojujú s pandémiou opatreniami dlhodobo takmer ideálne,“ rozpísal sa na v našich končinách najpopulárnejšej sociálnej sieti aktuálne najznámejší matematik.
Pomáha len imunizácia
Doplnil, že zastaviť delta variant v explozívnom šírení už nepomáha testovanie, lockdown, ba ani rúška. „Pomáha už len jedna jediná zbraň a tou je imunizácia obyvateľstva. Buď čo najúčinnejšou vakcínou podanou viackrát, alebo samotnou infekciou (napr. v predchádzajúcej vlne). A tak tie krajiny, kde vlnu nemali a vakcinujú pomaly, čaká veľmi nepríjemné obdobie, keďže vírus je ďaleko nad ich sily,“ myslí si Kollár.
Richard Kollár – Foto: vedapomaha.sk
Uvádza pri tom aj konkrétne štatistiky. Na Novom Zéland zaočkovali dvoma dávkami len 20% populácie, v Austrálii 28%, vo Vietname menej ako 2 % a v Taiwane menej ako 5%. „Je až neuveriteľné, že toto nečakali, a tak vážne podcenili očkovanie,“ zhodnotil.
Zdôraznil, že samozrejme, ani Slovensko nevakcinuje rýchlo vzhľadom na vysokú dostupnosť vakcín ako málokde na svete. „Ešte že sme mali veľkú poslednú vlnu. Lenže zatiaľ nevieme, aká veľká presne bola a koho všetkého zasiahla. To sa však dozvieme takmer úplne presne už v najbližších mesiacoch – počty nových prípadov, hospitalizácie a úmrtia to odmerajú veľmi presne,“ vyhlásil matematik.
Máme dva tábory a obidva sa mýlia
Podľa neho je neuveriteľné, že sa ešte stále pri takej dostupnosti informácií, akú máme, vyskytujú dva úplne protichodné tábory. „Ten jeden si myslí, že vakcíny sú zlo, a ohrozenie predstavujú ony a nie COVID. Ten druhý si myslí, že tvrdé opatrenia najbližší pol rok, rok, dva roky, či dlhšie, dokážu u nás vlnu delty zastaviť. Že sa dá pred ňou zase skryť za respirátor. Že stačí deti nepustiť do škôl. Obidva tieto tábory majú rovnaký problém, nevedia pracovať správne so štatistikou, najmä s tzv. rare events,“ uviedol Kollár.
Delta variant už nastupuje na Slovensku:
Pripúšťa, že vyhodnocovať veľmi malé čísla nie je jednoduché a na Slovensku sme s tým mali vždy problémy. „Stále sa pýtame na priemery či medián. Lenže, túto pandémiu už dávno riadia práve extrémne štatistiky. Priemery v nej nemajú takmer žiadnu výpovednú hodnotu. A tak Slovensko už nemá veľmi čo spraviť s tým, čo ho v najbližších mesiacoch čaká, je takmer jedno aké tvrdé opatrenia zavedieme, môžeme vlnu len trochu predĺžiť,“ skonštatoval matematik Richard Kollár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Matematik Kollár: Predstava, že sa dá pred deltou izolovať je extrémne naivná!