tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Príprava vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca vo vakcinačnom centre v nemeckom Ebersbergu.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

VEDCI VARUJÚ: Podľa novej štúdie, môžu byť šíriteľmi delta variantu aj plne zaočkované osoby!

Ľudia plne zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19 môžu byť šíriteľmi delta variantu koronavírusu. Vakcíny im však poskytujú vyššiu mieru ochrany ako v prípade nezaočkovaných ľudí. Vyplýva to z výsledkov štúdie, ktoré vo štvrtok na svoje webovej stránke zverejnila Oxfordská univerzita.

Znepokojujúca štúdia

Štúdia, na ktorej spolupracovali britské ministerstvo zdravotníctva a britský štatistický úrad (ONS), potvrdila, že vakcíny od spoločností Pfizer/BioNTech a AstraZeneca poskytujú dobrú úroveň ochrany aj proti delta variantu. Ich účinnosť je však v tomto prípade nižšia ako proti alfa variantu. Osoby, ktoré boli zaočkované až po prekonaní ochorenia COVID-19, mali podľa vedcov ešte vyššiu úroveň ochrany ako tí, ktorí covid pred očkovaním nemali. Plne zaočkované osoby nakazené variantom delta však mali v tele podobné množstvo vírusu ako nezaočkovaní ľudia. Pri alfa variante bolo toto množstvo vírusu výrazne nižšie.

Delta variant, koronavírus, covid

Podľa britskej štúdii, môžu byť šíriteľmi aj plne zaočkované osoby – Foto: shutterstock

Šíriť delta variant môžu aj plne zaočkované osoby

„Nepoznáme, do akej miery môžu nákazu šíriť osoby nakazené covidom po zaočkovaní,“ povedala profesorka v odbore lekárskej štatistiky a epidemiológie Sarah Walkerová. To, že v tele môžu mať vyššie množstvo vírusu, však podľa nej potvrdzuje, že ľudia, ktorí ešte nie sú zaočkovaní, nemusia byť pred delta variantom chránení v takej miere, ako vedci predpokladali. „Preto je nevyhnutné, aby sa dalo zaočkovať čo najviac ľudí,“ dodala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC)
  2. Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. žiada o počkanie s treťou dávkou
  3. vakcína, comirnaty, Pfizer, Biontech
  4. Delta variant, koronavírus, covid

„Očkovanie znižuje možnosť nákazy ochorením COVID-19, úplne ju však neodstráni,“ povedal odborník z Oxfordskej univerzity Koen Pouwels. Štúdia porovnávala mieru ochrany pred nákazou v období pred 17. májom tohto roka a po ňom – keď sa variant delta stal v Británii dominantným. Vedci odobrali vzorky od viac ako 384.000 osôb v období od 1. decembra 2020 do 16. mája 2021 a následne od viac ako 358.000 ľudí v období od 17. mája do 1. augusta tohto roka.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VEDCI VARUJÚ: Podľa novej štúdie, môžu byť šíriteľmi delta variantu aj plne zaočkované osoby!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku