eReport.sk

Máte problémy s trávením? Lekár prezradí, či sa dá spoľahnúť na rady starých materí


Tráviaca sústava je pre mnohých ľudí veľká neznáma. Nemusíte vedieť, ako presne funguje, ale ak už máte nejaký problém s trávením, je potrebné ho čím skôr diagnostikovať, aby ste ho vedeli riešiť. Rady starých mám na reflux, vredy, či žlčové kamene sa možno dobre počúvajú, ale nie vždy fungujú. Niekedy dokonca môžu uškodiť. Ako to teda vlastne je? Užitočné rady a odpovede na vaše otázky nájdete v novej knihe Zdravé črevo od Ladislava Kuželu, známeho gastroenterológa, ktorého po siedmich rokoch na čele Národného ústavu detských chorôb (NÚDCH) v Bratislave, za podivných okolností odvolal minister zdravotníctva.

Z mýtov, ktoré sú uverejnené v knihe vidno, že o svojom tele vieme veľmi málo. Väčšina z nás si napríklad myslí, že jedlo sa trávi v žalúdku, alebo že keď budeme menej jesť, tak sa žalúdok scvrkne. „Pravdou je, že sme si sami na vine. Vidím to aj na príklade, ako málo zaujíma slovenských pacientov prevencia v porovnaní so zahraničím,“ hovorí autor knihy. „ Mal som totiž tú možnosť robiť aj v okolitých krajinách a môžem zodpovedne povedať, že čakacie doby na preventívne endoskopické vyšetrenia boli skoro všade dlhšie ako 3 mesiace. Nebolo to preto, že by kolegovia nepracovali. Bolo to preto, lebo pacienti sa sami domáhali preventívneho vyšetrenia. Na druhej stane pacient, ktorý prišiel na kontrolné vyšetrenie pre už diagnostikovanú chorobu, bol o nej plne informovaný a doslova bol partnerom v diskusii pre lekára. Ja pevne verím, že aj takýmito aktivitami ako je naša kniha, sa postupne u nás ľudia začnú zaujímať o to najcennejšie, teda o svoje zdravie, lebo veľakrát stačí zmeniť vo svojom životnom štýle iba málo a pozitívne následky sú obrovské.“
Opäť pre vás vyberáme zopár mýtov, ktorým verí nejeden z nás.

Pažerák

Mýtus: Pitie mlieka vylieči reflux

Fakt:

Je to recept našich mám a starých mám. Ide o domáce liečenie, ktoré sa u nás traduje už dlhé roky. Treba však povedať, že je nesprávne a ide o mýtus. Mlieko síce dočasne zmierni ťažkosti alebo sčasti neutralizuje žalúdočnú kyselinu (pálenie záhy), ale kalcium obsiahnuté v mlieku následne spôsobí zvýšenie tvorby kyseliny. A výsledok nedá sa na seba dlho čakať – ešte viac sa zhorší reflux a ťažkosti s ním spojené.

Žalúdok

Mýtus:

Jedenie citrusových plodov môže vyvolať gastritídu.

Fakt:

Citrusové ovocie nemôže zvýšiť kyslosť žalúdočnej šťavy do takej miery, aby vyvolalo gastritídu. Keďže každý môže byť citlivý na inú potravinu, je dobré odsledovať si, po akom konkrétnom jedle vzplanú ťažkosti.

Mýtus:

Vredy sú spôsobené stresom.

Fakt:

Jeden z najčastejších mýtov hovorí, že vredy môžu dostať ľudia s vysokou hladinou stresu. Stres môže zhoršiť už existujúcu príčinu vzniku vredu, ale sám o sebe vznik vredu nespôsobuje. Stres je iba psychologickým stavom a ovplyvňuje to, ako naše telo funguje. Zvyšuje tep a produkciu žalúdočnej šťavy, čím môže priťažiť pacientovi, ktorý už vred má. Čiže vyjadrenie „raz dostanem z teba vredy“ je naozaj iba slovný mýtus.

Mýtus:

Pri zníženom príjme potravín sa scvrkne žalúdok.

Fakt:

Mýty o scvrknutom žalúdku počúvame už od detstva. Pravdou však je, že pokiaľ nie je na žalúdku urobený chirurgický zákrok, žalúdok ostáva od dospelosti v podstate rovnaký. Pri zníženom príjme potravín postupom času človek len prestane cítiť výrazný hlad a stáva sa menej hladným. Vtedy sa mu aj ľahšie dodržiavajú diétne opatrenia.

Čítajte viac o čreve, pankrease a žlčníku na ďalšej strane:

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máte problémy s trávením? Lekár prezradí, či sa dá spoľahnúť na rady starých materí