eReport.sk
Na ilustračnej snímke Študentský domov Mladosť určený pre študentov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.
Na ilustračnej snímke Študentský domov Mladosť určený pre študentov Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Foto: tasr

Máte doma vysokoškoláka? Pripravte sa na drahšie internáty! Ceny stúpnu rádovo o niekoľko percent

Niektoré univerzity už reagovali na rast cien energií a ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov tak, že zvýšili poplatky za ubytovanie. Ceny dvíhali rádovo o niekoľko percent. Viaceré univerzity k tomuto kroku pristúpia od nového akademického roka, teda od septembra.

Univerzita Komenského pripravuje úpravy cien ubytovania na internátoch. „Dôvodom sú výpadky príjmov z podnikateľskej činnosti včase pandémie, zvyšovanie cien energií, ale aj znižovanie štátneho rozpočtu pre univerzity. Aktuálne prebiehajú interné rokovania a prepočty cien,“ povedala pre TASR hovorkyňa najväčšej univerzity Lenka Miller. O finálnej podobe návrhu bude vjúni rokovať Akademický senát UK. Nové ceny by mali platiť od 1. septembra.

STU dvihne mesačný poplatok o 14 eur

Aj Slovenská technická univerzita v Bratislave je vzhľadom na aktuálnu situáciu nútená pristúpiť od 1. septembra k zvýšeniu ceny za ubytovanie na internátoch. „Pôjde o nárast o 14 eur na mesiac, v priemere z aktuálnych 82 na 96 eur,“ uviedol pre TASR hovorca univerzity Juraj Rybanský.

V Prešove si študenti priplatia desať eur, v Trnave päť

Prešovská univerzita v Prešove tiež zvyšuje ceny za ubytovanie v študentských domovoch. „V priemere dôjde k zvýšeniu o desať eur, predtým jedno lôžko v dvojposteľovej izbe stálo 65 eur, teraz to bude 75 eur,“ spresnila pre TASR hovorkyňa univerzity Anna Polačková.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zuzana Čaputová
  2. Robert Fico na snímke z videosnímke.
  3. Ľudia protestujú proti prudko stúpajúcim životným nákladom v Londýne v sobotu 18. júna 2022.

Od nového akademického roka dôjde k zmene výšky ceny za ubytovanie aj v študentskom domove, ktorý patrí Trnavskej univerzite v Trnave, a to z pôvodných 85 na 90 eur.

Poplatok za ubytovanie stúpne aj v Žiline

„Zvyšovanie cien za ubytovanie vysokoškolských študentov predpokladáme od 1. januára 2023, keďže dochádza k rastu cien energií, ako aj ďalších nákladov spojených s prevádzkou vysokoškolských internátov,“ uviedol pre TASR prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing Žilinskej univerzity v Žiline Jozef Ristvej.

V Nitre ceny narastú o 8 až 15 percent

Študentské domovy Ekonomickej univerzity v Bratislave boli od marca 2020 takmer dva roky kapacitne vyťažené len minimálnym počtom študentov, prevažne zahraničných.

O desať až 15 percent sa zvýšia ceny ubytovania aj v študentských domovoch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Miroslav Horňák z centra komunikácie a vzťahov s verejnosťou Ekonomickej univerzity v Bratislave pre TASR poznamenal, že výpadok príjmov za toto obdobie z poplatkov za ubytovanie je zhruba dva milióny eur. Univerzita vzhľadom na zvýšené ceny energií či stavebného materiálu pristúpila k zvýšeniu poplatkov za ubytovanie v študentských domovoch od 1. marca. „Ďalšie zvyšovanie Ekonomická univerzita v Bratislave v roku 2022 neplánuje,“ dodal Horňák.

Aj Univerzita Mateja Belu v Banskej Bystrici zvýšila ceny ubytovania pre študentov. „Priemerný mesačný nárast ceny za ubytovanie predstavuje desať eur na osobu, čo v percentuálnom vyjadrení zodpovedá navýšeniu o 12-19 percent,“ uviedlo pre TASR vedenie univerzity. O desať až 15 percent sa zvýšia ceny ubytovania aj v študentských domovoch Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. S nárastom cien za ubytovanie musia počítať i študenti Slovenskej poľnohospodárskej univerzite v Nitre, a to v priemere o osem až 15 percent.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Máte doma vysokoškoláka? Pripravte sa na drahšie internáty! Ceny stúpnu rádovo o niekoľko percent

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti