eReport.sk
Maloleté matky s deťmi s vianočnými oplátkami s medom počas pravoslávnej štedrej večere 6.januára 2007.
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Manipulatívne postupy sú neprípustné! Hegerova vláda sa ospravedlnila rómskym ženám

Vláda Edurda Hegera odsudzuje porušovanie ľudských práv a ospravedlňuje sa ženám, ktoré sa stali obeťami nezákonných sterilizácií. Oficiálne ospravedlnenie vlády za sterilizácie žien v rozpore s právom odsúhlasil kabinet na stredajšom rokovaní.

Zámerom komuniké je vyjadriť ľútosť zo strany vlády nad situáciou, v ktorej sa ocitli ženy v súvislosti so sterilizáciami v rozpore s právom.

Kabinet v dôvodovej správe pripomenul, že obeťami  sa stali najmä rómske ženy v období rokov 1966-1989 v súvislosti s niektorými štátnymi politikami, snažiacimi sa ovplyvňovať početnosť rómskej populácie aj prostredníctvom sterilizácií.

Upozornil, že i v nasledujúcom období (1990-2004) sa mnohé ženy predovšetkým z rómskej komunity podrobili sterilizácii bez dostatočného porozumenia dôsledkom zákroku, prípadne pod tlakom zdravotníckeho personálu pri začínajúcich pôrodných bolestiach a bez dostatočného časového priestoru na premyslenie.

“Podobné manipulatívne postupy sú neprípustné a porušujú ľudské práva a slobody a demokratické princípy, k dodržiavaniu ktorých sa SR zaviazala,“ deklaruje kabinet.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pollák ml. (OĽaNO)
  2. Rómska aktivistka Elena Gorolová.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Manipulatívne postupy sú neprípustné! Hegerova vláda sa ospravedlnila rómskym ženám

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport