eReport.sk
Rómska aktivistka Elena Gorolová.
Rómska aktivistka Elena Gorolová. Foto: tasr/ap

Česko odškodní obete sterilizácie: Prevažne Rómky majú nárok na 11 700 eur!

Senát Parlamentu Českej republiky schválil vo štvrtok návrh zákona, ktorý protiprávne sterilizovaným ženám udeľuje právo na finančné odškodnenie. Informoval o tom spravodajský server iDnes.cz.

Nová právna norma sa týka žien, ktoré podstúpili sterilizáciu medzi 1. augustom 1966 a 31. marcom 2012. Ide o obdobie od začiatku platnosti zákona o zdraví ľudu do prijatia novej normy pre zdravotnícke zákroky, pripomína iDnes.cz.

Dotknuté ženy majú nárok v prepočte na 11 700 eur

Žiadosť o odškodné môžu podľa návrhu ženy podať od budúceho roka a budú na to mať tri roky, povedala senátorom spoluautorka zákona, poslankyňa a vládna splnomocnenkyňa pre ľudské práva Helena Válková. Zákon podľa nej navyše zakazuje skartáciu zdravotnej dokumentácie týchto žien po dobu desiatich rokov.

Odškodnenie, ktoré nebude podliehať zdaneniu, by sa mohlo podľa autorov poslaneckej predlohy týkať zhruba 400 ľudí. Štát by teda mohol vyplatiť na odškodnenie asi 120 miliónov českých korún (4,7 milióna eur), keďže každá žena má podľa návrhu právo na 300.000 českých korún (11.700 eur).

Boli vraj nútené podpisovať formuláre o súhlase

Česká Poslanecká snemovňa tento návrh schválila začiatkom júla. Norma po schválení senátom poputuje na podpis prezidentovi Milošovi Zemanovi. Podozrenie na nútené sterilizácie v Česku, a to predovšetkým rómskych žien, zverejnilo v roku 2004 Európske centrum pre práva Rómov. Desiatky žien sa potom prihlásili verejnému ochrancovi práv a niektoré sa obrátili aj na súdy. Vládny výbor proti mučeniu navrhol zaviesť odškodné už v roku 2006. V roku 2009 sa za nezákonné zákroky vtedajší vládny kabinet ospravedlnil.

Aj na Slovensku sterilizovali ženy, politici volajú po ich odškodnení:

  1. Peter Pollák ml. (OĽaNO)

“V bývalom Československu boli sterilizované tisíce, prevažne rómskych, žien. Boli nútené podpisovať formuláre o súhlase, často počas pôrodu alebo keď sa zotavovali z cisárskeho rezu. V mnohých prípadoch im nebolo povedané, čo podpisujú. Išlo o hrubé porušenie ich práv vrátane práva nebyť mučený alebo týraný, Je to hanebná kapitola história krajiny,” povedala výskumníčka organizácie Amnesty International pre ČR Barbora Černušáková.

Aktivistka: Kompenzácia je pre spravodlivosť dôležitá

“Dnešné hlasovanie konečne stanoví cestu k spravodlivosti pre tých, ktorí prežili nezákonné sterilizácie. Tieto odvážne ženy museli celé desaťročia žiť s traumou, ktoré im spôsobili štátne úrady, napriek tomu sa však nikdy nevzdali boja za svoje práva,” dodala Černušáková.

“Zákon o odškodnom pre mňa po všetkých tých rokoch boja znamená veľa. Aj keď sa nám vláda v roku 2009 ospravedlnila, nestačilo to. To, čo ma stále motivovalo, boli ostatné ženy, ktoré podstúpili sterilizáciu a museli s tým žiť,” povedala aktivistka Elena Goralová, ktorú sterilizovali bez jej vedomia.

“Žiadne peniaze nám nevrátia šancu mať viac detí, ale kompenzácia je pre spravodlivosť dôležitá. Za všetky tie roky sa stalo veľa vecí. Starli sme a niektoré z nás zomreli, ale stále som si hovorila: nemôžeš to nechať tak,” dodala Goralová.

Na archívnej snímke zo 16. januára 2006 Elena Gorolová pózuje v Ostrave. Desiatky rómskych žien, vrátane Gorolovej, boli protiprávne sterilizované v septembri 1990, uviedol český verejný ochranca práv Stanislav Křeček. – Foto: tasr/ap

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport