eReport.sk
Peter Pollák ml. (OĽaNO)
Peter Pollák ml. (OĽaNO). Foto: tasr

Zrejme dostanú tisíce eur! Nezákonne sterilizované ženy majú odškodniť. Pollák na to chce zákon

Štát by sa mal ospravedlniť ženám, ktoré podstúpili nezákonnú sterilizáciu, a mal by ich odškodniť. Zhodli sa na tom podpredseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák (OĽANO), verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová aj ďalší členovia výboru. 

Pollák po stredajšom výbore avizoval zvolanie okrúhleho stola a diskusie o prijatí zákona, na základe ktorého sa budú dotknuté ženy odškodňovať. Ombudsmanka verí, že sa podarí nájsť primeraný mechanizmus. Poznamenala, že nezákonná sterilizácia je hlboký zásah do integrity žien. Na zasadnutí výboru sa zúčastnili aj zástupkyne dotknutých žien. Zdôraznili potrebu zabrániť tomu, aby si niečím podobným museli prejsť aj ďalšie ženy.

N

Na snímke uprostred verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová so ženami, ktoré boli nezákonne strerilizované Rozáliou Červenákovou (vpravo) a Zlaticou Kalejovou (vľavo) počas tlačovej konferencie k problematike nezákonných sterilizácií rómskych žien na Slovensku v Bratislave 21. novembra 2018. – Foto: tasr

“Spravodlivosť je základom slušného a právneho štátu, ktorému záleží na dôslednej ochrane občanov. Spravodlivosť si jednoznačne zaslúžia ženy, ktoré boli proti svojej vôli sterilizované. Keďže desiatky rokov tému vynútených sterilizácií žien doterajšie vlády neriešili, je pochopiteľné, že proces vyrovnania sa s krivdami na týchto ženách nebude trvať krátko. Preto ako predsedajúci výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny iniciujem okrúhly stôl,” povedal Pollák s tým, že cieľom má byť nájdenie mechanizmu na odškodňovanie. Inšpirovať by sa podľa neho dalo českým modelom.

Spoločne s ombudsmankou zdôraznili, že to, čo môže vláda a štát urobiť už teraz, je ospravedlniť sa. S týmto zámerom chce Pollák osloviť listom vládu a požiada, aby na najbližšom rokovaní prijala uznesenie o ospravedlnení sa. Hovorí o prvom a nevyhnutnom kroku na vysporiadanie sa s neprávosťou vynútených sterilizácií raz a navždy. V prípade odškodnenia sa jej suma podľa TV Markíza môže pohybovať v tisíckach eur.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport