eReport.sk
Cenzúra demokratov z Bruselu
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Zdroj: fb/orbanviktor

Maďarský parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO. Švédsko sa do Aliancie nedostane?

 Poslanci maďarského parlamentu v pondelok večer schválili návrh ratifikovania vstupu Fínska do Severoatlantickej aliancie. O vstupe Švédska do NATO zákonodarný zbor nerozhodol. S odvolaním sa na server Telex.hu to uviedol spravodajca TASR v Budapešti.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rastislav Káčer
  2. Ústava sa porušovať nebude!
  3. Ostrá hádka Naďa s Gyimesim
  4. Rusko je hrozba

Hlasovanie

Za návrh hlasovalo 182 poslancov, proti boli šiesti. Server pripomína, že maďarské ministerstvo zahraničných vecí predložilo návrh ratifikácie vstupu dvoch škandinávskych krajín parlamentu pred vyše ôsmimi mesiacmi.

Orbán zakročil

Premiér Viktor Orbán 25. februára povedal, že na stretnutí frakcií vládnych strán Fidesz a KDNP v Balatonfürede sa k tejto téme rozprúdila diskusia.

Na schôdzke totiž zaznelo, že politici týchto krajín „hrubo a neopodstatnene urážali Maďarsko.“ Do oboch severských krajín preto vyslali parlamentnú delegáciu. Členovia maďarskej delegácie rokovali v Štokholme 7. marca a ďalší deň potom v Helsinkách.

Švédi chcú odpoveď

Švédsky premiér Ulf Kristersson 23. marca v Bruseli vyhlásil, že od Budapešti bude žiadať vysvetlenie, prečo maďarský parlament odkladá ratifikáciu vstupu Švédska do aliancie NATO. 

„Budem sa pýtať, prečo teraz oddeľujú Švédsko od Fínska. Takéto signály sme doteraz nedostali, takže to dnes určite predostriem Orbánovi,“ povedal Kristersson.

Zdroj: spravodajca TASR Ladislav Vallach


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Maďarský parlament ratifikoval vstup Fínska do NATO. Švédsko sa do Aliancie nedostane?

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti