eReport.sk
Titulka mimoriadneho vydania magazínu Le Point s portrétom francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona 25. apríla 2022. Foto: tasr/ap

Macron pred druhým kolom volieb: Som si vedomý pochybností, obáv a strachu voličov

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok vyzval voličov, aby v nadchádzajúcom druhom kole parlamentných volieb „dali vláde spoľahlivú väčšinu“ v mene „vyššieho národného záujmu“. Podľa spravodajského webu France24 to Macron vyhlásil v utorok na letisku Orly neďaleko Paríža pred svojím odletom do Rumunska, kam navštívi tam dislokovaných francúzskych vojakov.

Macron vníma nálady v spoločnosti

Macron v príhovore povedal, že si je vedomý „pochybností, obáv, strachu, znepokojenia a problémov, čo sa prejavilo počas prvého kola volieb, ktoré sa vyznačovalo rekordnou neúčasťou voličov (52,49 percenta). Prezident priznal, že „najbližšie mesiace budú ťažké“, pričom mal na mysli najmä prudký nárast životných nákladov. Varoval však pred ustrnutím zoči-voči kríze a vyslovil aj obavu z „neporiadku“ v štáte. Dodal, že „nič by nebolo horšie, ako pridať k chaosu vo svete ešte aj ten vo Francúzsku“.

Prezident s víziami?

Vo vzniknutej situácii treba napríklad investovať do „budúcnosti bez uhlíka“, aby sa Francúzsko stalo krajinou technológií v roku 2030, a zasadiť sa aj za transformáciu verejných služieb, školstva, zdravotníctva a tak prispieť k sociálnemu rastu.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Francúzský prezident Emmanuel Macron.
  2. Emmanuel Macron
  3. Emmanuel Macron sa podpisuje chlapcovi na jeho sadru pred príchodom do volebnej miestnosti v obci Le Touquet.

Upozornil, že tento cieľ sa nedá dosiahnuť „vyššími daňami, väčším zadlžením alebo nižším rastom“, ako sa to tvrdí v ekonomickom programe ľavicového bloku Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES), ktorý je vyzývateľom Macronom iniciovanej koalície Ensemble! (Spolu!). Macron vyjadril presvedčenie, že spomínaná transformácia bude možná „dosiahnutím plnej zamestnanosti“, ktorá je podľa neho „na dosah ruky“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron pred druhým kolom volieb: Som si vedomý pochybností, obáv a strachu voličov

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti