eReport.sk
Francúzský prezident Emmanuel Macron.
Francúzský prezident Emmanuel Macron. Foto: tasr/ap

Macron vyzýva na zvýšenie výdavkov na obranu: Máme tu časy vojny

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval na zvýšenie rozpočtových výdavkov na obranu ako reakciu na ruskú inváziu na Ukrajinu. Uviedol pritom, že po začiatku invázie z konca februára vstúpilo Francúzsko do vojnovej ekonomiky. Macron vyslovil predpoklad, že tento stav v ekonomike bude trvať ešte dlho.

Vyjadril sa takto na otvorení veľtrhu zbrojárskeho priemyslu Eurosatory, ktorý sa koná pri Paríži a je zameraný na oblasť pozemnej a leteckej obrany a bezpečnosti. Francúzsky prezident vo svojom prejave okrem iného zdôraznil, že Európa potrebuje „oveľa väčší obranný priemysel“, aby sa nemusela spoliehať na dodávateľov z iných krajín, pokiaľ ide o jej potreby v oblasti vojenského vybavenia, informovala agentúra AFP.

Šesťročný plán zbrojenia

Macron uviedol, že požiadal ministerstvo obrany a náčelníkov generálnych štábov ozbrojených síl, aby prispôsobili šesťročný rámcový plán obranných výdavkov do roku 2025 novej geopolitickej situácii – aby „prispôsobili prostriedky hrozbám“.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prihovára z Kyjeva
  2. Vladimir Putin, Volodymyr Zelenskyj
  3. Zelenskyj
  4. Emmanuel Macron

AFP podotkla, že ešte pred vojnou na Ukrajine, od Macronovho nástupu do prezidentskej funkcie v roku 2017, sa výdavky Francúzska na obranu postupne zvyšovali a tento rok dosiahli 41 miliárd eur. Plánuje sa pritom, že v roku 2025 dosiahnu 50 miliárd eur.

Macron v pondelok vysvetlil: „Nečakali sme na strategické zmeny, aby sme reinvestovali“. Vojna na Ukrajine podľa neho vytvorila „potrebu postupovať rýchlejšie a stať sa silnejšími pri nižších nákladoch“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron vyzýva na zvýšenie výdavkov na obranu: Máme tu časy vojny

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti