eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. foto:tasr

Voľby vo Francúzsku: Sprevádza ich slabá účasť. Macron nemá po prvom kole istú parlamentnú väčšinu

Aliancia podporujúca francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona nemá po nedeľňajšom prvom kole volieb istú väčšinu kresiel v novom parlamente. Podľa prognóz získala približne rovnalo hlasov, ako ľavicová koalícia vedená Jeanom-Lucom Mélenchonom, informovala agentúra AFP.

Macron nemá istú parlamentnú väčšinu

Prezidentova centristická aliancia Spolu! (Ensemble!) a Mélenchonov blok Nová ekologická a sociálna ľudová únia (NUPES) získali podľa rôznych prognóz v prvom kole približne rovnaký počet hlasov – 25-26 percent. Po druhom kole volieb, ktoré sa bude konať na budúcu nedeľu, by mohla Macronova aliancia celkovo získať 225-310 poslaneckých kresiel. Na udržanie doterajšej väčšiny v parlamente by ich však potrebovala minimálne 289.

Slabá účasť voličov

Novovytvorená ľavicová koalícia NUPES by mohla mať v novozvolenom parlamente 150-220 zástupcov, vyplýva z prognóz zverejnených po skončení prvého kola hlasovania. Mala by sa tak stať ďaleko najsilnejším parlamentným opozičným zoskupením. Voľby sprevádza i slabá voličská účasť. Jednotlivé koalície preto vyzvali občanov, aby to pred druhým kolom zmenili.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Poľský prezident Andrzej Duda
  2. Emmanuel Macron sa podpisuje chlapcovi na jeho sadru pred príchodom do volebnej miestnosti v obci Le Touquet.

V prípade, že sa prezidentskému bloku po druhom kole volieb nepodarí udržať doterajšiu parlamentnú väčšinu, čaká podľa analytikov Macrona náročné obdobie vládnutia, v ktorom sa bude musieť dohovárať o schvaľovaní jednotlivých zákonov s pravicovými stranami. Mohol by sa tiež pokúsiť získať si na svoju stranu časť opozičných alebo nezávislých poslancov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Voľby vo Francúzsku: Sprevádza ich slabá účasť. Macron nemá po prvom kole istú parlamentnú väčšinu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti