eReport.sk
Zelenskyj sa sťažoval Macronovi
Volodymyr Zelenskyj a Emmanuel Macron v Kyjeve. Foto: tasr/ap

Macron otvorene hovorí: EÚ je pripravená na dlhodobú podporu Ukrajiny


Francúzsky prezident Emmanuel Macron v utorok prisľúbil, že Európska únia bude dlhodobo podporovať Ukrajinu v boji proti ruskej agresii.

Dlhodobá podpora Ukrajiny

Ani šesť mesiacov po tom, ako Rusko napadlo Ukrajinu, „naše odhodlanie (pomáhať Ukrajine) nepoľavilo a sme pripravení pokračovať v tomto úsilí v dlhodobom horizonte“, povedal Macron vo videopríhovore k účastníkom on-line summitu tzv. krymskej platformy v Kyjeve.

Cieľom tejto platformy je koordinácia krokov Kyjeva a jeho zahraničných partnerov na ochranu práv obyvateľov Krymu a ukončenie okupácie tohto polostrova obsadeného a anektovaného Ruskom.

Jednostranné rozhodnutie Ruska zaútočiť na Ukrajinu

Destabilizácia medzinárodného poriadku a prerušenie (dodávok) potravín a energií…, sú dôsledkom jednostranného rozhodnutia Ruska zaútočiť 24. februára na Ukrajinu…,“ povedal šéf Elyzejského paláca. Zdôraznil, že v postoji k Rusku nesmie Západ prejaviť slabosť ani pristúpiť na kompromisy, pretože ide o „záležitosť našej slobody, pre každého, a mieru všade na svete“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Volodymyr Zelenskyj počas virtuálneho prejavu na konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom meste Lugano 4. júla 2022.
  2. Čína dôrazne vyzvala Ukrajinu a Rusko
  3. Volodymyr Zelenskyj (uprostred) v prístave Čornomorsk.
  4. Poľský prezident Andrzej Duda
  5. Nemecký kancelár Olaf Scholz

AFP píše, že západní spojenci zásobujú Ukrajinu vojenským vybavením v hodnote miliárd dolárov a poskytujú jej aj ďalšiu pomoc, avšak odmietajú priame zapojenie do bojov proti ruským silám, ktoré v súčasnosti okupujú rozsiahle časti východnej a južnej Ukrajiny.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron otvorene hovorí: EÚ je pripravená na dlhodobú podporu Ukrajiny

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: