eReport.sk
Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron Foto: tasr

Macron nesúhlasí s Bidenom a odmietol nazvať ruské kroky na Ukrajine genocídou!

Francúzsky prezident Emmanuel Macron odmietol nazvať ruskú agresiu na Ukrajine, „genocídou“. Keď v rozhovore pre verejnoprávnu televíznu stanicu France 2 dostal otázku, či by rovnako ako šéf Bieleho domu Joe Biden v súvislosti so zabíjaním Ukrajincov ruskou armádou hovoril o „genocíde“, Macron zdôraznil, že je nutná opatrnosť vo vyjadrovaní.

„Bol by som opatrný, čo sa týka takýchto termínov, pretože tieto dva národy (Rusi a Ukrajinci) sú bratské. Chcem sa naďalej snažiť – ako je to len možné – zastaviť túto vojnu a obnoviť mier,“ zdôraznil Macron. „Nie som si istý, či eskalácia rétoriky slúži tomuto cieľu,“ dodal.

Hovorí o vojnových zločinoch

„Čo môžeme s určitosťou povedať, je, že situácia (na Ukrajine) je neprijateľná a ide o vojnové zločiny. Sme svedkami vojnových zločinov, ktoré sú na našom území – našom európskom území – bezprecedentné,“ povedal šéf Elyzejského paláca.

Bidenove radikálnejšie vyhlásenia

Americký prezident Joe Biden v noci na stredu vyhlásil, že vojna, ktorú vedie Rusko na Ukrajine, sa rovná „genocíde“. „Áno, nazval som to genocídou,“ povedal reportérom krátko pred nástupom na palubu lietadla Air Force One, ktorým sa z amerického štátu Iowa vrátil do Washingtonu. „Je to čoraz jasnejšie, že (ruský prezident Vladimir) Putin sa pokúša vymazať čo i len predstavu o tom, že by niekto mohol byť Ukrajincom.

Bidenove vyjadrenia ocenil na sociálnej sieti Twitter ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Pravdivé slová… Nazvať veci ich pravými menami je nevyhnutné, aby sme sa vzopreli zlu,“ napísal.

Genocídou nazvali činy ruských jednotiek na Ukrajine aj ďalší svetoví lídri vrátane britského premiéra Borisa Johnsona a poľského prezidenta Andrzeja Dudu, dodáva CNN.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron nesúhlasí s Bidenom a odmietol nazvať ruské kroky na Ukrajine genocídou!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti