eReport.sk
Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu pricestoval na pozvanie prezidentky SR Zuzany Èaputovej na oficiálnu dvojdòovú návštevu Slovenska. Na snímke francúzsky prezident Emannuel Macron poèas tlaèovej konferencie po rokovaní v Prezidentskom paláci v Bratislave v stredu 31. mája 2023. FOTO TASR - Martin Baumann *** Local Caption *** rokovanie Prezidentský palác interiér deò prvý 1. tlaèová konferencia portrét šírka gesto

Macron: EÚ by sa mala inovovať. Vymyslieť viacero formátov a objasniť ciele každého z nich

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu na bezpečnostnej konferencii Globsec v Bratislave vyzval na rozšírenie Európskej únie o ďalšie krajiny. Podľa neho by EÚ mala prísť s inovatívnymi formátmi členstva, aby mohla vyhovieť integračným ambíciám krajín z Balkánu či východnej Európy vrátane Ukrajiny.

,,Európska únia by sa mala inovovať, o tom niet pochýb. Vymyslieť by mala viacero formátov a objasniť ciele každého z nich,“ povedal Macron. ,,Toto je jediný spôsob, ako môžeme splniť legitímne očakávania krajín západného Balkánu, Moldavska či Ukrajiny… a zároveň zachovať aj geopolitickú efektívnosť súčasnej Európskej únie spolu s dosiahnutým stupňom integrácie v oblasti klímy, právneho štátu a hospodárstva,“ zdôraznil francúzsky prezident.

Prijatie do Únie

Podľa neho je alternatívou k takémuto prístupu buď nechať kandidátske krajiny čakať ,,donekonečna“, alebo ich prijať do Únie zrýchlene, čo by však narušilo fungovanie súčasnej Európskej únie. Macron sa vo štvrtok v moldavskom Kišiňove zúčastní na druhom summite Európskeho politického spoločenstva, ktorého vznik sám inšpiroval.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ingrid Brocková
  2. európsky súd
  3. Orbán

Politické spoločenstvo má ambíciu

Prvý takýto summit sa uskutočnil vlani na jeseň v Prahe, do Kišiňova by malo prísť 47 lídrov štátov. Európske politické spoločenstvo má ambíciu ,,prekročiť mantinely rozširovania“ Európskej únie a slúžiť na politický dialóg, koordináciu – predovšetkým v bezpečnostných otázkach – a stabilizáciu susedstva EÚ, popísal jeho ciele vlani predseda Európskej rady Charles Michel.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Macron: EÚ by sa mala inovovať. Vymyslieť viacero formátov a objasniť ciele každého z nich

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php