eReport.sk
Súhlas musí dať Nemecko
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) sa rozpráva s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom Foto: tasr

Spojenci sa zatiaľ nedohodli na dodávke tankov Leopard na Ukrajinu, súhlas musí dať Nemecko

Súhlas musí dať Nemecko. Členovia kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny sa v piatok v Nemecku nedohodli na dodaní bojových tankov Ukrajine. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dávať Ukrajine nádeje
  2. Heger by zo seba nemal robiť spasiteľa
  3. Nie je demokracia ako demokracia

Dohoda zatiaľ nie je

Poľský minister obrany Mariusz Blaszczak povedal, že 15 krajín, ktoré vlastnia tanky Leopard 2 nemeckej výroby, sa zatiaľ nedohodli. Poľsko sľúbilo dodávku 14 takýchto tankov pod podmienkou, že to urobia aj iné krajiny.

Blaszczak rokovanie označil za „dobrú diskusiu medzi spojencami“ a dodal, že o dodaní tankov sa bude hovoriť na ďalších rokovaniach. Nemecký minister obrany Boris Pistorius uviedol, že záležitosti sa hýbu vpred.

Súhlas musí dať Nemecko

Nemecko ako výrobca tankov musí ďalším krajinám dať súhlas na ich poskytnutie Ukrajine, ktorá nie je členskou krajinou NATO. Berlín zatiaľ odoláva rastúcemu tlaku o poskytnutie tankov Leopard 2 Kyjevu alebo umožneniu ich presunu z iných krajín. O dodávky tankov žiadali aj predstavitelia Ukrajiny.

Pistorius ešte pred rokovaním v Ramsteine povedal, že Nemecko „zváži všetky pre a proti“ predtým, ako prijme rozhodnutie.

Kontaktná skupina sa zišla na americkej leteckej základni Ramstein v spolkovej krajine Porýnie-Falcko. Hlavnou témou rokovaní bola ďalšia vojenská pomoc Ukrajine, najmä dodanie bojových tankov Leopard 2.

Medzi účastníkmi z približne 50 krajín bol aj americký minister obrany Lloyd Austin a ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Spojenci sa zatiaľ nedohodli na dodávke tankov Leopard na Ukrajinu, súhlas musí dať Nemecko

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti