eReport.sk
Na kombosnímke zľava Ursula von der Leyenová a Eduard Heger.
Na kombosnímke zľava Ursula von der Leyenová a Eduard Heger. Foto: tasr/ap

Má vzniknúť kontaktné miesto na informovanie sa o Európskej iniciatíve. O čo ide?

Iniciatíva má podporiť diskusiu občanov. Na bezplatné poskytovanie informácií a pomoci skupinám organizátorov európskej iniciatívy občanov sa má zriadiť kontaktné miesto. Jeho úlohy má v plnom rozsahu plniť Úrad vlády SR. Vyplýva to z návrhu novely zákona o petičnom práve, ktorý v stredu schválila vláda. S cieľom zapracovať do legislatívy európske nariadenia sa má upraviť aj zákon o hlásení pobytu občanov SR a registri obyvateľov SR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Dávať Ukrajine nádeje
  2. Kajúcnik si vymýšľa?
  3. Nikdy ma nezastrašíte!
  4. Sme v nebezpečenstve

Európska iniciatíva občanov je nástrojom na podporu občianskej diskusie. Jej cieľom je uľahčiť účasť čo najväčšieho počtu občanov na demokratickom rozhodovacom procese Európskej únie,“ vysvetlil predkladateľ.

Kontaktné miesto

Cieľom zriadenia kontaktného miesta je, aby bola európska iniciatíva pre občanov prístupnejšia, menej zaťažujúca a ľahšie použiteľná či už pre organizátorov iniciatívy, alebo pre jej podporovateľov, a zároveň využiť v plnej miere potenciál európskej iniciatívy občanov na podporu diskusie a priblíženie Európskej únie k jej občanom.

Nariadenie Únie

Navrhuje sa tiež vypustiť ustanovenia o posudzovaní elektronického systému zberu vyhlásení o podpore iniciatívy občanov. Ako zdôvodnil predkladateľ, nariadenie Európskej únie ustanovuje povinnosť členských štátov posudzovať individuálne online systémy na zber vyhlásení o podpore európskej iniciatívy občanov do 31. decembra 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Má vzniknúť kontaktné miesto na informovanie sa o Európskej iniciatíve. O čo ide?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php