Lipšicov boj. Proti niektorým politikom, či svojmu nadriadenému, Generálnemu prokurátorovi SR Marošovi Žilinkovi, niektorým novinárom a sudcom, si našiel ďalšiu „obeť.“ Ňou je nielen konkrétna osoba – prokurátorka Generálnej prokuratúry SR (GP SR) JUDr. Katarína Roskoványi, ale i sloboda slova a prejavu a podobné „výdobytky“ skutočnej demokracie. Svoje stanovisko ku konaniu špeciálneho prokurátora na webe Právne listy, zverejnil známy sudca a člen Súdnej rady SR, volený sudcami JUDr. Peter Šamko.
Mohlo by vás zaujímať
Lipšicov boj
Doktor Šamko na úvod svojho vyjadrenia pripomenul, nie tak dávnu históriu. Kedy chcel Daniel Lipšic, trestať za vyslovenie názoru vyššiu súdnu úradníčku. Špeciálny prokurátor (mimochodom nezabúdajme, že sa ním stal vo výkone trestu) podľa neho pokračuje vo svojom „elitnom videní sveta„.
V ktorom fakty, argumenty a diskusii nahrádza represia a zastrašovanie. Niečo také Slovensko už zažilo. Možno aj preto mnohé politické procesy v rámci „očisty“ pripomínajú neslávne 50-te roky.
Elita v. prokurátorka GP SR
Najnovšie Daniel Lipšic žiada, aby Etická komisia prokuratúry preskúmala článok prokurátorky Generálnej prokuratúry SR JUDr. Kataríny Roskoványi. A zaujala k nemu stanovisko.
„Hoci je obsah článku pomerne všeobecný, špeciálny prokurátor v ňom našiel kritiku postupov Úradu špeciálnej prokuratúry s tým, že v článku ide, podľa jeho názoru, o kritiku nepravdivú a zavádzajúcu a teda zasluhujúcu minimálne etické odsúdenie (a zrejme aj disciplinárne),“ píše sudca Šamko.
Ktorý dodal aj slušnú, ale ostrú kritiku týchto postupov:
„Som rád, že špeciálny prokurátor číta pravnelisty.sk a prehlbuje si tak odborné znalosti, ale namiesto toho, aby svoj nesúhlas s autorkou článku „vložil“ do protičlánku, tak ako to býva v civilizovaných krajinách zvykom a vyvolal názorovú polemiku (diskusiu), tak sa uchýlil k postupu načrtnutému v úvodnom citáte a to k totalitnému kádrovaniu článku s návrhom na postih autorky článku. A to všetko samozrejme v mene korektnej diskusie, ktorá nesmie byť plná poloprávd, či lží a či korektná je alebo nie je určí on sám.“
Tolerantný cenzor
Tým sa podľa skúseného sudcu, ktorý si už „zažil svoje s našimi chlapcami,“ potom, ako sa verejne zastal kolegu sudcu a ohradil sa voči „zvláštnym“ postupom „Apačov“ stáva Daniel Lipšic. „Ktorý toleruje iba také konanie, ktoré mu nevadí.“
„Podľa môjho názoru je však zásadný rozdiel, keď niekto reaguje na názory ktoré považuje za zavádzajúce, či nepravdivé kritikou. Alebo keď na ne reaguje požiadavkou na disciplinárne potrestane autora.
To, že je pre niekoho určitý názor neprijateľný, či poburujúci alebo dokonca znevažujúci nestačí na to, aby bol potlačený postihom (sankciami),“ uviedol člen Súdnej rady SR volený sudcami.
Kto nejde s nami..
Šamko tiež podotkol, že daná prokurátorka má v podstate „šťastie,“ že zatiaľ má jej právne názory skúmať len Etická komisia.
„Mohla totiž skončiť napríklad aj ako súčasť zločineckej skupiny. Ktorá sa zhlukuje okolo webu právnelisty.sk a ktorá nepíše oslavné články na bojovníkov proti temným silám.
Ale si dovoľuje vo všeobecnosti poukazovať aj na niektoré diskutabilné spôsoby uplatňované v trestnom práve za posledné roky.“ Pripomenul i to, ako jedna „zločinecká skupina“ vznikla aj zo sudcov bývalého OS Bratislava III.
„Možno by mal špeciálny prokurátor zobrať do úvahy, že sloboda myslenia a publikovania nepatrí len jemu a jemu názorovo blízkym osobám, ale aj iným a to, že je niekto špeciálny prokurátor neznamená, že môže diskusiu nahrádzať sankciami (alebo stále platí známe papalášske pravidlo, že kto má moc a funkciu nemusí mať argumenty a nemusí ísť ani do diskusie?),“ uzavrel sudca a člen Súdnej rady SR volený sudcami.
Snáď pán Lipšic aj tento jeho článok nájde. A miesto toho, aby podal návrh na Etickú komisiu aj na doktora Šamka, bude sa držať princípov demokracie a právneho štátu.
Zdroj: Právne listy
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Lipšic chce trestať oponentov. Sudca Šamko ostro reaguje: Elitný prokurátor má aj elitné videnie sveta!