Nezaradený poslanec NR SR Patrick Linhart sa v parlamente dlhodobo snaží presadiť tzv. potravinový semafor. Ten by každému z nás dal možnosť nahliadnuť za oponu výroby a spracovania jednotlivých potravín. Vláda a parlament aj napriek snahe niektorých poslancov však sériou svojich rozhodnutí vrátane Sulíkovho podnikateľského kilečka podľa Linharta spôsobila, že situácia s potravinami sa na Slovensku nerieši. Je zrejmé, že problémom nie je len inflácia, ale aj zloženie potravinár, neúprimnosť potravinových výrobcov a dvojaká kvalita potravín v rámci EÚ.
„Pamätáme si problém s ukrajinskou pšenicou, čaj s THC, špenát s pesticídmi. Určite si pamätáte aj kauzu ´spiššské párky´,“ spomína Linhart na jednotlivé konkrétne kauzy potravinárov.
O čom je potravinový semafor?
Potravinový semafor, ktorý sa poslanec snažil presadiť, mal dať prostredníctvom digitalizovaného obalu a príslušnej aplikácie ľuďom presné informácie o tom, čo je obsahom potravín a ako boli vyrobené. Nejednalo by sa len o to, či niekto chce, alebo nechce niečo jesť. Nová norma mala pomôcť aj ľuďom so zdravotnými problémami. Bývalý potravinový kritik totižto napríklad tvrdí, že situácia, kedy v bezlepkovom produkte je nájdený lepok, nie je na Slovensku ojedinelá.
„Je to ´prúšvih za prúšvihom´ a kto kontroluje tie potraviny?,“ pýta sa Linhart. „Vďaka pánovi Matoviči, ktorý neurobil to čo mal urobiť ten semafor dodnes nie je a preto som aj hlasoval za pád vlády,“ dodal. Podľa odborníka nie je výnimkou, že sa v bežných potravinách nachádzajú chrobáky, vnútornosti, alebo tzv. separované mäso, pod ktorým si môžeme predstaviť oči, hlavy, zopáky, alebo kožu: „V spišských párkoch, kde tento separát nemá čo robiť, sme našli perie.“
Potravinári ho ťahajú po súdoch
Linhartove aktivity samozrejme nie sú väčšine potravinárov príliš po chuti a preto musel a musí čeliť viacerým vyhrážkam a trestným oznámeniam. Len súdne spory ho mali za posledné roky stáť približne 50 tisíc eur. Firmy sa ho vraj snažia šikanovať finančne, psychicky aj časovo. Za svojimi aktivitami si ale aj napriek tomu stojí. „Potravinári ma vnímajú ako postrach a bič. Keď niekam prídem, tak ich sekám a mám za čo,“ uvádza.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Základným cieľom je podľa neho to, aby ľudia neboli pri obchodných pultov pravidelne klamaní: „Dnes už kečup nie je kečupom, párky nie sú párkami, jogurt nie je jogurtom a majonéza nie je majonézou.“
Hlasoval za pád vlády
Veľmi jednoznačné vyjadrenia nám Linhart poskytol aj v kontexte vlád Igora Matoviča (OĽANO) a Eduarda Hegera (Demokrati). Pôvodne bol totižto vládnym poslancom zo Sme rodina, no nakoniec sám z lavíc vládnych poslancov odišiel a dokonca hlasoval aj za pád Hegerovej vlády, ktorý následne odignorovala nielen samotná vláda, ale aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. „Ľudia už jednoducho nechceli túto vládu. Heger mal už dávno so cťou odstúpiť a nemal to trápenie zbytočne predlžovať. Od prezidentky bola tá úradnícka vláda taká rana milosti,“ pokračuje.
To, že bude hlasovať za pád vlády, bral vraj Matovič ako žart. Vraj si nevedel pripustiť, že by proti nemu niekto hlasoval. Čoskoro však zistil, že realita je iná ako tá, ktorú vníma sám vo svojej hlave. „Oni si mysleli, že žartujem, že to neurobím. Tak dnes už aspoň vedia, že som nežartoval,“ dodal nezaradený poslanec.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Linhart pre eReport: Matovič už vie, že moje hlasovanie za pád vlády OĽANO nebol žart!