eReport.sk
lieky, Merck, USA
Ilustračné foto. Zdroj:shutterstock/ralf liebhold

Liek proti covidu na obzore? Americká farma firma: Náš program napreduje dobre!

Americká farmaceutická spoločnosť Merck & Co. v pondelok uviedla, že molnupiravir, jej antivirotické liečivo proti ochoreniu COVID-19, by mohlo byť v USA schválené na núdzové použitie ešte pred koncom tohto roka. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Poviem iba, že náš program napreduje dobre a očakávame, že klinické dáta budeme mať k dispozícii v druhej polovici roka,“ uviedol výkonný riaditeľ spoločnosti Robert Davis.

Liek už klinicky testujú

Merck spolu s farmaceutickou spoločnosťou Ridgeback Biotherapeutics v súčasnosti vykonávajú klinické testovanie tohto lieku u pacientov s covidom, ktorí neboli hospitalizovaní, aby zistili, či liek znižuje riziko hospitalizácie alebo smrti. Tieto testy sú pritom už v pokročilom štádiu.

Spoločnosť Merck ešte v júni uviedla, že predpokladá, že žiadosť o núdzové použitie svojho liečiva molnupiravir podá najskôr v druhej polovici roku 2021.

Pokrok zaznamenal aj Pfizer

Molnupiravir je antivirotikum, ktoré má upraviť RNA vírusu tak, aby mu zabránilo sa množiť, píše Reuters.

Okrem spoločnosti Merck najväčší pokrok pri vývoji antivirotických liečiv proti ochoreniu COVID-19 zaznamenala spoločnosť Pfizer a švajčiarska firma Roche Holding AG. Antivirotiká od týchto spoločností môžu byť prvé na trhu, ktoré v budúcnosti vyliečia, prípadne úplne zabránia ochoreniu COVID-19, píše Reuters.      

Mohlo by vás zaujímať:

  1. tabletky, PF-07321332
  2. Logo americkej firmy Eli Lilly.
  3. lieky, Merck, USA
  4. Primár Jakub Hložník

Zdroj: tasr

                  


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Liek proti covidu na obzore? Americká farma firma: Náš program napreduje dobre!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti