eReport.sk
tabletky, PF-07321332
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Američania z Pfizeru skúšajú nové tabletky: Majú brániť koronavírusu v rozmnožovaní!

Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer v pondelok oznámila, že spustila pokročilú fázu klinických skúšok tabletky, ktorá má odvrátiť nákazu u ľudí vystavených novému koronavírusu.Ako pripomína agentúra AFP, viacero firiem pracuje na vývoji ústne podávaných antivirotík.

Pfizer začal s vývojom lieku s názvom PF-07321332 v marci minulého roku, pričom ho testuje v kombinácii s ritonavirom – inhibítorom proteázy, ktorý takto bráni vírusu HIV v množení. Na podobnom princípe má fungovať aj PF-07321332.

Na klinických skúškach sa zúčastní 2660 dospelých ľudí s prvými príznakmi covidu alebo takých, ktorí sa práve dozvedeli, že boli vystavení vírusu. Náhodným výberom im budú dvakrát denne v priebehu piatich až desiatich dní podávať kombináciu PF-07321332 a ritonaviru alebo placebo. Cieľom je zistiť bezpečnosť a účinnosť týchto liekov v prevencii infekcie a symptomatického priebehu do dvoch týždňov.

Ak sa preukáže účinnosť lieku PF-07321332 aj mimo laboratórneho prostredia, pravdepodobne bude užitočný iba v počiatočných fázach infekcie. Ak totiž covid prerastie do závažnejšieho priebehu, koronavírus sa v tele už v podstate nemnoží a problémom pre pacienta je premrštená imunitná reakcia organizmu, poznamenáva AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Logo americkej firmy Eli Lilly.
  2. lieky, Merck, USA
  3. lieky, Merck, USA
  4. Primár Jakub Hložník

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Američania z Pfizeru skúšajú nové tabletky: Majú brániť koronavírusu v rozmnožovaní!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti