eReport.sk
Von der Pfizer?
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Zdroj: tasr/ap

Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu. Hegerova vláda to plne podporuje!

Európska komisia (EK) by mala v stredu predstaviť možnosti, ako zhabať majetok ruského štátu a oligarchov a potrestať aj touto cestou Rusko za vojnové zločiny páchané na Ukrajine. Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Káčer a Blinken sa dohodli na podpore Ukrajiny.
  2. Na ilustračnej snímke policajná hliadka počas kontroly vodičov.
  3. Právnik Schmidt pre eReport o petícii na vyvodenie zodpovednosti voči predsedníčke EK: Nebudeme mlčať!
  4. Žiadam okamžité zriadenie tribunálu pre Rusko a peniaze pre svoju nadáciu!

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová na svojom účte na Twitteri v stredu ráno uviedla, že „Rusko musí zaplatiť za svoje hrozné zločiny.“ Spresnila, že eurokomisia bude spolupracovať s Medzinárodným trestným súdom v Haagu (ICC) a pomôže zriadiť špecializovaný súd, ktorý bude súdiť ruské vojnové zločiny.

„Zmrazením prostriedkov oligarchov a aktív jeho centrálnej banky sa s našimi partnermi postaráme o to, aby Rusko zaplatilo za skazu, ktorú spôsobilo.“

Ursula von der Leyen, predsedníčka EK

Eurokomisia v tejto súvislosti rozoslala veľvyslancom členských krajín pri EÚ (COREPER) potrebné dokumenty s možnosťami, ako postihovať ruských oligarchov.

Politico

Týždenník Politico už minulý týždeň informoval o týchto plánoch, o skúmaní právnych možností konfiškovania ruského štátneho a súkromného majetku ako spôsobu platby za rekonštrukciu Ukrajiny, pričom upozornil, že ide o nevyskúšanú legálnu cestu.

Cieľom EK je „identifikovať spôsoby na posilnenie sledovania, identifikácie, zmrazenia a správy majetku ako predbežných krokov na možnú konfiškáciu,“ odvoláva sa Politico na dokument eurokomisie.

Cieľ

Výsledkom by mohlo byť získanie takmer 300 miliárd dolárov zmrazených aktív ruskej centrálnej banky, ako aj aktív a príjmov jednotlivcov a subjektov uvedených na sankčnom zozname EÚ.

Podpora zo Slovenska

Politico pripomenul, že táto myšlienka vznikla už v máji tohto roku a okrem samotnej Ukrajiny má aj podporu Poľska, Slovenska či troch pobaltských krajín. Šéfovia vlád a štátov na októbrovom summite EÚ poverili eurokomisiu, aby preskúmala právne možnosti zhabania ruských aktív, ktoré sú v súčasnosti zmrazené v rámci sankcií.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu. Hegerova vláda to plne podporuje!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti