eReport.sk
Letecké nešťastie v Nepále
Letecké nešťastie v Nepále/ zdroj foto: tasr

Letecké nešťastie v Nepále: Za TÚTO chybu pilotov zaplatilo životom 72 ľudí


Haváriu lietadla, pri ktorej začiatkom roka zahynulo v Nepále 72 ľudí, spôsobila chyba pilotov. Tí omylom nastavili nesprávny uhol vrtúľ, čím lietadlo náhle stratilo vztlak aj rýchlosť a zakrátko sa zrútilo. Vyplýva to zo správy vyšetrovacej komisie zverejnenej vo štvrtok, informuje agentúra Reuters.

Lietadlo ATR 72 aerolínii Yeti Airlines smerovalo 15. januára z nepálskej metropoly Káthmandu do mesta Pokhará. Malo pristáť na letisku, ktoré otvorili len dva týždne predtým. Tesne pred pristátím sa však lietadlo zrútilo do rokliny rieky Seti a vzbĺklo. Na palube sa nachádzalo 72 ľudí vrátane vrátane dvoch malých detí, štyroch členov posádky a 15 cudzincov. Toto najtragickejšie letecké nešťastie v Nepále za posledné tri desaťročia nikto neprežil.

Zistenie príčin nehody

Nepálska vláda na zistenie príčin nehody ustanovila vyšetrovaciu komisiu. Jej závery vo štvrtok predstavil letecký inžinier Dipak Prasad Bastola. Podľa neho v dôsledku nedostatočnej informovanosti a absencie štandardných postupov piloti lietadla omylom zatiahli páku, ktorou nasmerovali listy vrtúľ rovnobežne s prúdom vzduchu namiesto toho, aby použili páku na ovládanie klapiek.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Juraj Hrabko
  2. kríza v pásme Gazy
  3. Chmelár tvrdo kritizuje Čaputovú

Lietadlo zo zotrvačnosti letelo ešte 49 sekúnd

Motory tak prešli na voľnobeh a prestali produkovať ťah. ,,Lietadlo zo zotrvačnosti letelo ešte 49 sekúnd a napokon dopadlo na zem,“ povedal pre agentúru Reuters. Od roku 2000 zahynulo v Nepále pri haváriách lietadiel alebo vrtuľníkov takmer 350 ľudí. Európska únia zakázala nepálskym leteckým spoločnostiam využívať svoj vzdušný priestor od roku 2013. Tento krok zdôvodnila obavami o bezpečnosť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Letecké nešťastie v Nepále: Za TÚTO chybu pilotov zaplatilo životom 72 ľudí

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: