eReport.sk
Zľava minister školstva Branislav Gröhling (SAS) a minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO).
Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO). Foto: tasr

Lengvarský navrhuje predĺžiť lockdown a na pár dní otvoriť všetky obchody

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský navrhuje vláde predĺžiť tzv. lockdown do 16. decembra. Rezort informoval, že členom vlády navrhne ako nasledujúce obdobie rozdeliť do troch fáz.

Prvým návrhom je predĺžiť lockdown do 16. decembra pri už zavedených opatreniach. Od 17. do 24. decembra navrhujú otvoriť všetky obchody pre očkovaných a prekonaných. Esenciálne obchody by naďalej fungovali pre všetkých. Od 25. decembra chce otvárať vleky, hotely, bohoslužby v režime očkovaní prekonaní. Otvorené ostanú opäť len esenciálne obchody, ostatné sa znovu zatvoria.

Minister podľa návrhu odborníkov tiež odporučí v termíne od 16. decembra zvýšiť intenzitu kontrol práce z domu, ale aj zavedenie režimu OTP na diaľkových autobusových a vlakových linkách.
      
V termíne od 17. do 24. decembra navrhne, aby v rámci základného režimu fungovali esenciálne obchody do 22.00 h, pričom na 25 štvorcových metrov by mala byť jedna osoba. V režime OP navrhne minister v termíne od 17. do 24 decembra otvorené všetky obchody vrátane obchodov v nákupných centrách, pričom na 15 štvorcových metrov by mohla byť jedna osoba. U kaderníka, holiča či na pedikúre by mala byť jedna osoba na 25 štvorcových metrov.
      
Od 25. decembra do 9. januára by mali byť hotely v režime OP zaplnené na 75 percent kapacity s povinnosťou mať PCR test nie starší ako 72 hodín alebo antigénový test, nie starší ako 48 hodín od doručenia výsledku z mobilného odberového miesta. Reštaurácie hotelov budú môcť vydávať jedlo len cez okienko alebo na izbu. Spoločné priestory hotelov navrhuje ministerstvo zdravotníctva nechať zatvorené.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.
  2. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová.
  3. Robert Fico v obchode s oblečením.


      
Na bohoslužbách by mohlo byť v režime OP maximálne 30 osôb alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov. Otvorené by mali byť aj lanovky a vleky, kabínkové lanovky by mali byť uzavreté. Minister navrhuje v režime OP v termíne od 25. decembra do 9. januára ponechať otvorené aj fitnescentrá, a to s obmedzením buď šesť osôb, alebo jedna osoba na 25 štvorcových metrov.
     
Taktiež v termíne od 25. decembra do 9. januára by mali fungovať len esenciálne obchody, teda zatvoriť by sa mali opäť neesenciálne obchody, ale aj základné prevádzky starostlivosti o ľudské telo. Predajne obuvi a domácich potrieb by nemali patriť medzi esenciálne obchody.

Prácu z domu rezort zdravotníctva nenariaďuje, ale vysoko odporúča. Zamestnávateľov vyzýva, aby nechávali čo najviac ľudí doma. Lengvarský apeluje, aby ľudia boli čo najviac zodpovední a znižovali sociálne kontakty. Školy by mali podľa jeho slov fungovať ako doposiaľ. Rozhodnutie o tom, či ich zavrieť, ostane na regionálnych úradoch verejného zdravotníctva.
      
Šéf Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík doplnil, že súčasné opatrenia priniesli len čiastočné zníženie mobility. K výraznému poklesu došlo podľa jeho slov v obchodoch, ale nie až na úroveň, aká bola začiatku roka. Rovnako nedošlo k výraznejšiemu využívaniu práce z domu. Dochádza však k vyrovnaniu vo výskyte ochorenia. Najviac nakazených už nie je medzi deťmi a mládežou. Pokračuje tiež rast v pozitivite vykonaných PCR testov, každý tretí test vychádza pozitívny. Poklesli výjazdy zdravotnej záchrannej služby, a to najmä v Prešovskom a v Žilinskom kraji. Omikron variant nového koronavírusu zatiaľ na Slovensku potvrdený nebol.

Zdroj: r, tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lengvarský navrhuje predĺžiť lockdown a na pár dní otvoriť všetky obchody

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti