eReport.sk
V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský.
V popredí šéf Lekárskeho odborového združenia Peter Visolajský. Foto: tasr

Šéf lekárskych odborov zúri kvôli miliónovému balíku pre zdravotníctvo. Jasný odkaz Matovičovi!

Do zdravotníctva má v tomto roku prísť navyše 365 miliónov eur. Vyššia platba za štátnych poistencov má priniesť 100 miliónov eur, zároveň sa má zvýšiť základné imanie štátnej Všeobecnej zdravotnej poisťovne o 120 miliónov eur. Ďalších 145 miliónov eur má priniesť vyšší výber poistného. Šéfovi lekárskych odborov Petrovi Visolajskému sa to však nepozdáva.

„Dokopy ide o 365 miliónov eur, tak to vyšlo a tak to je poctivé. Zároveň toľko financií verejné zdravotné poistenie potrebuje na to, aby zabezpečilo chod, ktorý potrebujeme preto, aby nám bola poskytnutá adekvátna zdravotná starostlivosť,“ uviedol financmajster Igor Matovič.

Minister financií Igor Matovič na tlačovke k financovaniu sektora zdravotníctva. – Foto: tasr

Šéf lekárskych odborov Peter Visolajský však nie je s prerozdelením miliónového balíka spokojný.„Sme radi, že k takémuto nevyhnutnému kroku došlo. Avšak je nepochopiteľné ak nemocnice upozorňujú a žiadajú, že na liečbu pacientov nemajú dosť financií, ale peniaze štát pošle zdravotným poisťovniam, ktoré budú mať aj z tohto dodatočného dofinancovania zdravotníctva zisk,“ krúti hlavou lekár. Daňoví poplatníci by podľa neho mali vedieť na čo bude použitých týchto 365 miliónov odoslaných zo štátnej pokladnice na účty zdravotných poisťovní, ktoré mali miliónové zisky aj počas pandémie.

Upozorňuje, že napriek tomu, že v týchto krízových časoch je náš štát nútený radikálne šetriť a naše nemocnice nemajú pokrývané ani náklady na liečbu, zdravotné poisťovne nie sú povinné ani tých 365 miliónov verejných financií , ktoré dostanú na svoje účty, všetky použiť na liečbu pacientov.

„Štát dovoľuje zdravotným poisťovniam, aby uzatvárali so štátnymi nemocnicami také zmluvy, ktoré nepokrývajú ani ich náklady na liečbu. Aj to umožňuje zisk vlastníkov zdravotných poisťovní a spôsobuje zadlžovanie štátnych nemocníc, ktoré následne štát znova z našich daní oddlžuje,“ tvrdí.

Pýta sa, aký prínos toto štedré financovanie zdravotných poisťovní prináša systému a pacientom. „Dnes sa verejnosť dozvedela, že 365 miliónov príde zdravotným poisťovniam, nedozvedeli sme sa však koľko eur príde na liečbu pacientom do nemocníc a ambulancií,“ dodal na záver.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf lekárskych odborov zúri kvôli miliónovému balíku pre zdravotníctvo. Jasný odkaz Matovičovi!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti