tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Lekár bez peňazí.
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Lekárske fakulty finančnú podporu od štátu zatiaľ nedostali: V hre sú milióny eur

Lekárske fakulty finančnú podporu na tento akademický rok od štátu zatiaľ nedostali. Podpora v akademickom roku 2019/2021 však umožnila prijatie väčšieho množstva slovenských študentov medicíny. Lekárske fakulty volajú po systematickej podpore, ktorá by viedla aj k nárastu počtu zdravotníkov v krajine. Uviedla to Lekárska fakulta Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a Lekárska fakulta Slovenskej zdravotníckej univerzity (SZU) v Bratislave.

Vláda SR pre školský rok 2020/2021 zabezpečila pre lekárske fakulty približne 2,5 milióna eur a lekárske fakulty mohli prijať spolu približne 250 domácich študentov navyše na úkor zahraničných študentov.

Záujem každoročne presahuje možnosti

„Príspevok sme však dostali iba na rok 2019/2020, keď sme prijali 58 študentov. Čo sa týka záujmu, ten každoročne presahuje naše možnosti a jedno z riešení, ako do systému dodať viac lekárov, je aj spomínaná, predovšetkým systematická podpora,“ skonštatoval Peter Kimijan z mediálneho odboru SZU.

V akademickom roku 2020/2021 prijala Jesseniova lekárska fakulta UK v Martine 50 študentov všeobecného lekárstva navyše a Lekárska fakulta UK v Bratislave prijala navyše 100 študentov všeobecného lekárstva.

Dotácia prišla len raz

„Štúdium medicíny je finančne náročné. Náklady naň dlhodobo pokrývame aj zo školného, ktoré platia zahraniční študenti. Keďže sme na úkor zahraničných študentov prijali viac slovenských študentov a dotácia nám na nich prišla len raz, budú nám tieto financie v ďalších rokoch chýbať. Už v roku 2018 sme upozorňovali na to, že pomoc musí byť dlhodobá, nie len jednorazová,“ dodala Lenka Miller, hovorkyňa UK.

Na problém upozornil aj Raši

Na problém upozornil aj nezaradený poslanec Národnej rady SR a podpredseda mimoparlamentnej strany Hlas-SD Richard Raši. „Fakulty nedostali 2,5 milióna na už prijatých domácich 250 študentov, ktorí budú druháci, a už vôbec nedostali žiadne prostriedky, ale ani prísľub, či informácie na nových 250 domácich študentov navyše, ktorých mali tento rok prijať,“ informoval Raši. Ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského (nominant OĽANO) preto vyzval na dofinancovanie lekárskych fakúlt.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lekárske fakulty finančnú podporu od štátu zatiaľ nedostali: V hre sú milióny eur

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku