eReport.sk
Sergej Lavrov. Foto: tasr/ap

Lavrov upozornil Blinkena, aby USA neignorovali obavy Ruska: Bude to mať najvážnejšie dôsledky!

Rusko varovalo v piatok pred „najvážnejšími dôsledkami“, ak Spojené štáty budú naďalej ignorovať jeho „legitímne obavy“ o bezpečnosť v súvislosti s Ukrajinou. Informovala o tom agentúra AFP.

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken bol informovaný, že „ďalšie ignorovanie legitímnych obáv Ruskej federácie… bude mať najvážnejšie dôsledky“, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí vo vyhlásení po piatkových rozhovoroch medzi Blinkenom a ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré sa konali v Ženeve.

Písomnú odpoveď USA prisľúbili na budúci týždeň

Lavrov vyslovil očakávanie, že jeho stretnutie s Blinkenom pomôže Spojeným štátom pripraviť odpovede na návrhy bezpečnostných záruk, ktoré pred vyše mesiacom predostrelo Rusko. Podľa Lavrova americká strana prisľúbila, že písomnú odpoveď na tieto ruské návrhy poskytne na budúci týždeň.

Anthony Blinken, minister zahraničných vecí Spojených štátov. – Foto: tasr/ap

Blinken po rokovaniach vyhlásil, že opäť varoval Moskvu pred inváziou na Ukrajinu. Nevylúčil však prípadnú schôdzku medzi prezidentom USA a šéfom Kremľa. Ešte v stredu počas návštevy Kyjeva označil explicitný zákaz vstupu Ukrajiny do NATO za „absolútne nepoužiteľnú“ myšlienku.

Ukrajina ocenila pokračovanie rokovaní

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ocenil v piatok pokračovanie rokovaní medzi Spojenými štátmi a Ruskom s cieľom zmierniť napätie. Informovala o tom agentúra AFP.

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Dmytro Kuleba, šéf ukrajinskej diplomacie. – Foto: tasr

„Je dobré vedieť, že diplomatická stopa kontaktov s Ruskom zostáva aktívna,“ napísal Kuleba na Twitteri po telefonickom rozhovore s americkým ministrom zahraničných vecí Antonym Blinkenom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.
  2. Stíhacie lietadlá F-16 poľského letectva
  3. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken
  4. Ruskí príslušníci mierových síl pomáhajú dostať vozidlo do lietadla pred odletom do Kazachstanu 6. januára 2022 na letisku neďaleko Moskvy.
  5. Pekka Haavisto.

Estónsko, Lotyšsko a Litva v piatok oznámili, že pošlú Ukrajine protitankové a protilietadlové strely, aby sa mohla brániť „v prípade možnej ruskej agresie“. Informovala o tom agentúra AFP.

Pobaltské štáty sa rozhodli reagovať

Tieto tri postsovietske pobaltské štáty uviedli, že pošlú Ukrajine americké strely typu Javelin a Stinger po tom, čo začiatkom tohto týždňa na to dostali povolenie od Washingtonu.

„Vo svetle zvýšeného vojenského tlaku Ruska na Ukrajinu a jej okolie sa pobaltské štáty rozhodli reagovať na potreby Ukrajiny a poskytnúť jej dodatočnú pomoc súvisiacu s obranou,“ uvádza sa vo vyhlásení trojice krajín. „Táto pomoc ďalej posilní schopnosť Ukrajiny brániť svoje územie a obyvateľstvo v prípade možnej ruskej agresie,“ dodali.

Úprimne dúfame, že Ukrajina nebude musieť použiť tieto zbrane,

povedal litovský minister obrany.

Estónsko poskytne Ukrajine protitankové strely Javelin, zatiaľ čo Lotyšsko a Litva protilietadlové strely Stinger.

Estónsky minister obrany Kalle Laanet povedal, že „je dôležité podporovať Ukrajinu všetkými možnými spôsobmi“.

„Úprimne dúfame, že Ukrajina nebude musieť použiť tieto zbrane,“ povedal litovský minister obrany Arvydas Anušauskas. „Pobaltské štáty naliehajú na Rusko, aby zastavilo svoje agresívne a nezodpovedné správanie,“ dodal. Litovské ministerstvo uviedlo, že zbrane budú dodané „v najbližšej budúcnosti“.

Estónsky minister obrany Kalle Laanet povedal, že „je dôležité podporovať Ukrajinu všetkými možnými spôsobmi“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov upozornil Blinkena, aby USA neignorovali obavy Ruska: Bude to mať najvážnejšie dôsledky!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti