eReport.sk
Hrozí ďalší vojnový konflikt?
Sergej Lavrov. Foto: shutterstock

Lavrov sa do Srbska nedostal: Senátor Kosačov žiada tvrdú reakciu Ruska!


Predseda zahraničného výboru hornej komory ruského parlamentu Konstantin Kosačov žiada, aby Rusko a Srbsko spoločne a „mimoriadne tvrdo“ reagovali na zákaz preletu lietadla so šéfom ruskej diplomacie cez vzdušný priestor troch balkánskych štátov.

Kosačov vo svojom poste v aplikácii Telegram vyjadril nádej, že táto spoločná reakcia nebude „len vo formáte diplomatických protestov, ale aj konkrétnych, praktických odpovedí“.

Uzavretie vzdušného priestoru

Zákaz preletu Lavrovovho lietadla si podľa Kosačova údajne vynútila aliancia NATO, ktorá donútila Bulharsko, Severné Macedónsko a Čiernu Hora, aby neumožnili lietadlu s ruským ministrom prelet do Srbska.

Kosačov hovorí o práci NATO

Kosačov na margo toho v aplikácii Telegram napísal: „Hovoríme o demarši organizácie NATO – a bez Spojených štátov by sa to nemohlo stať“. Ruský politik následne obvinil NATO z „priameho zasahovania“ do bilaterálnych vzťahov medzi Ruskom a Srbskom a zo „snahy zmocniť sa zvyšku Európy a podmaniť si ju“.

Senátor Kosačov dodal, že Bulharsko, Čierna Hora a Severné Macedónska sa svojím rozhodnutím pripojili k „hrobárom skutočného európskeho sna“, ktorými sú podľa neho Británia, Česko, Poľsko a pobaltské štáty. Ako TASR na základe srbských médií informovala už v noci na pondelok, k zrušeniu Lavrovovej návštevy v Belehrade by sa mal v pondelok večer v prejave k národu vyjadriť aj srbský prezident Aleksandar Vučič.

Senátor žiada „mimoriadne tvrdú reakciu“

Atanas Atanasov, spolupredseda pravicového Demokratického Bulharska, ktoré je súčasťou vládnucej koalície, v pondelok ráno pre verejnoprávnu televíziu BNT obhajoval krok trojice balkánskych štátov, keď povedal: „Toto sú niektoré z opatrení, ktoré slobodný svet prijíma voči Rusku, a (tieto opatrenia) musia pokračovať“. Lavrov sa mal v Belehrade stretnúť s prezidentom Vučičom, so svojím rezortným kolegom Nikolom Selakovičom a so srbským pravoslávnym patriarchom Porfirijom.

Bude vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Ceny ropy výrazne vzrástli
  3. Naď spomína na zosnulého veterána Bočeka
  4. Irak je blízky spojenec Iránu

AFP pripomenula, že Srbsko síce odsúdilo vojenskú operáciu Ruska na Ukrajine, ale nepripojilo sa k Európskej únii pri uvaľovaní sankcií na Moskvu, a to ani napriek snahám Belehradu stať sa členom eurobloku. Rusko a Srbsko majú dlhodobé úzke väzby a Belehrad nedávno podpísal nový trojročný kontrakt na odber zemného plynu z Ruska.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.
  2. Ceny ropy výrazne vzrástli
  3. Naď spomína na zosnulého veterána Bočeka
  4. Irak je blízky spojenec Iránu

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov sa do Srbska nedostal: Senátor Kosačov žiada tvrdú reakciu Ruska!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne