eReport.sk
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Foto: tasr/ap

Lavrov reaguje na dodanie amerických stíhačiek F-16 Ukrajine: Potrebujete tento konflikt eskalovať? V poriadku!

Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v pondelok na vojenskej základni v tadžickom Dušanbe upozornil, že stíhačky F-16 sú schopné niesť jadrové zbrane a ich dodanie Ukrajine by ešte viac eskalovalo konflikt. TASR správu prevzala z agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Cenzurovať je demokratické
  2. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane
  3. Ľudovít Ódor a jeho noví spolupracovníci počas slávnostného vymenovávania členov novej vlády. Foto: tasr

Jadrová vojna na dosah

„Musíme mať na pamäti, že jedna z modifikácií F-16 môže niesť jadrové zbrane,“ povedal Lavrov v príhovore podľa prepisu na stránke svojho ministerstva. Na adresu USA dodal, že „ak tomu nerozumejú, potom sú ako vojenskí stratégovia a plánovači bezcenní.“

Zelenskyj chce a chce

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dlhodobo vyzýva západné štáty, aby jeho armáde poskytli stíhačky F-16. Podľa neho by ich dodanie na Ukrajinu vyslalo jasný signál Rusku, že jeho invázia na Ukrajinu sa skončí porážkou.

Biden váha, ale..

Americký prezident Joe Biden na summite lídrov G7 v Japonsku v máji povedal, že Washington podporuje spojenecké výcvikové programy pre ukrajinských pilotov na stíhačky F-16.

Podľa Bidenovho poradcu pre národnú bezpečnosť Jakea Sullivana však zatiaľ Washington nerozhodol o poslaní stíhačiek na Ukrajinu.

Najnovšie správy ale naznačujú, že takéto rozhodnutie zo strany Ameriky čoskoro padne. Tlak zo strany Kyjeva je zrejme neúprosný. Biden samotný sa pritom doteraz vyjadroval, že toto už by bolo „prekročením Rubikonu.“

Takže, v tomto sa asi zhodne skôr s Lavrovom, ako so Zelenským. Akurát, že je to „nič platné.“ Čo Zelenskyj chce, to dostane. Nech to stojí, čo to stojí. Aj tretiu svetovú.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lavrov reaguje na dodanie amerických stíhačiek F-16 Ukrajine: Potrebujete tento konflikt eskalovať? V poriadku!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php