eReport.sk
Pohraničná zóna hraničná tabuľa informačná ukrajina
Tabuľa označujúca pohraničnú zónu s Ukrajinou, archívna snímka. Foto: tasr

Kyjev obviňuje Moskvu aj za emisie: Rusko sa musí zodpovedať za enviro škody! 

Rusko musí prevziať zodpovednosť za rozsiahle environmentálne škody spôsobené jeho inváziou na Ukrajinu, uviedol v pondelok ukrajinský minister pre životné prostredie Ruslan Strilec. TASR správu prevzala od agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na videosnímke hajlujúci mladík v Chersone.
  2. enerálny tajomník OSN António Guterres vyzval vo štvrtok svetové spoločenstvo na zodpovednejší postoj ku klimatickej zmene
  3. Politická elita z Kyjeva: zľava šéf Verchovnej rady (parlamentu) Ruslan Štefančuk, prezident Volodymyr Zelenskyj (drží žiadosť o prijatie Ukrajiny do NATO) a premiér Denys Šmyhaľ.
  4. Zelenskyj gratuluje Pavlovi a odkazuje
  5. Armáda bude pripravená na protiofenzívu
  6. Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov počas stretnutia
  7. Čínsky prezident Si Ťin-pching

Ukrajina spúšťa platformu na vyhodnotenie environmentálnych škôd spôsobených ruskou vojenskou akciou, vysvetlil Strilec počas tlačovej konferencie v čase konania klimatického summitu OSN (COP27) v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch.

Vraj 2200 prípadov poškodenia životného prostredia

„Rusko sa musí zodpovedať nielen pred Ukrajinou, ale pred celým svetom,“ podotkol Strilec. Kyjev podľa neho dúfa, že nová platforma „zjednotí medzinárodné prístupy v posudzovaní škôd na životnom prostredí a klíme“ a tiež „posilní medzinárodnú spoluprácu pri obnove životného prostredia postihnutého ozbrojenými konfliktmi“.

Priame emisie v dôsledku invázie Moskvy sa odhadujú na 33 miliónov ton CO2, zatiaľ čo emisie z očakávanej rekonštrukcie infraštruktúry by mohli dosiahnuť 49 miliónov ton CO2, upozornil minister. Ako podotkol, doposiaľ bolo na Ukrajine zaznamenaných 2200 prípadov poškodenia životného prostredia.

Rusi mali poškodiť tri milióny hektárov lesa

Invázia, ktorá sa začala vo februári, mala za následok aj veľký celosvetový nedostatok potravín a plynu, čo podnietilo ďalšie krajiny, aby sa snažili zvýšiť produkciu v záujme vyplniť medzeru spôsobenú výpadkom dvoch kľúčových vývozcov, Ukrajiny a Ruska, konštatuje AFP.

Strilec v júli ministrom životného prostredia Európskej únie povedal, že vojna na Ukrajine zničila lesy, kontaminovala vodu, znečistila polia a zaplnila ich mínami. Ruská invázia podľa jeho vyjadrení na Ukrajine poškodila tri milióny hektárov lesa.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kyjev obviňuje Moskvu aj za emisie: Rusko sa musí zodpovedať za enviro škody! 

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti