tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Vlajka bieloruskej opozície.
Vlajka bieloruskej opozície. Foto: tasr

Na Ukrajine vyvesili vlajku bieloruskej opozície: Na protest proti Lukašenkovi

Medzi Bieloruskom a Ukrajinou vypukol ďalší diplomatický konflikt – tentoraz pre „škandál“ v ukrajinskom meste Dnipro, kde na námestí pri radnici bieloruskú štátnu vlajku nahradili bielo-červeno-bielou zástavou používanou bieloruskou opozíciou.

Primátor mesta Dnipro Borys Filatov podľa agentúry TASS vysvetlil, že zámena vlajky bola „iniciatívou mladých ľudí“, ktorí nesúhlasia s politikou Západom neuznaného bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči Ukrajine a jeho výrokmi na adresu Kyjeva.

Do Kyjeva zaslali protestnú nótu

Bieloruská strana to naopak považuje „za akt štátneho vandalizmu“, ktorý je „v rozpore s medzinárodnými štandardmi“. Do Kyjeva preto zaslali protestnú nótu. Minsk zároveň požaduje vrátenie štátnej vlajky na jej pôvodné miesto, ako aj oficiálne ospravedlnenie a vyšetrenie „hanobenia oficiálnych symbolov iného štátu“. Domáha sa tiež  prijatia „komplexných opatrení, aby sa podobné incidenty v budúcnosti neopakovali“.

Bielo-červeno-biela vlajka nie je na Ukrajine zakázaná

Bieloruská prokuratúra medzičasom začala Filatova stíhať pre podozrenie z podnecovania nenávisti na základe etnickej príslušnosti. Filatov podľa denníka Ukrajinská pravda uviedol, že bielo-červeno-biela vlajka používaná bieloruskou opozíciou nie je na Ukrajine zakázaná. Vysvetlil, že miestna mládež z participačného rozpočtu osadila pri radnici stožiare s vlajkami štátov, ku ktorým sa hlásia národnostné menšiny.

„Lebo Ukrajina je slobodná krajina“

„Majú právo tieto vlajky meniť, ako chcú“, poznamenal primátor, ktorý pripomenul, že táto vlajka – na rozdiel od nacistických či komunistických symbolov – nie je na Ukrajine zakázaná. Filatov dodal, že miestna mládež môže na námestí pri radnici vyvesiť „akékoľvek vlajky – aj dúhové“, pretože na to má právo a miestne úrady jej v tom nemajú ako zabrániť, „lebo Ukrajina je slobodná krajina“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Na Ukrajine vyvesili vlajku bieloruskej opozície: Na protest proti Lukašenkovi

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku