eReport.sk
Rusko musí byť vylúčene!
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto: tasr/ap

Kuleba: Hovorili sme, že Rusko treba vylúčiť z BR OSN, svet neposlúchol. Je nehorázne, aby sa im toto dovolilo!

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba považuje predsedníctvo Ruska v Bezpečnostnej rade OSN (BR OSN) za zlý vtip. Tohto rotujúceho predsedníctva sa Moskva ujíma 1. apríla, uviedla vo štvrtok britská stanica BBC s odvolaním sa na Kulebov status na sociálnej sieti Twitter.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Erdogan má toho dosť
  2. Potrebné pre našu slobodu

Kuleba vo svojom statuse upozorňuje, že „Rusko si uzurpovalo svoje miesto (v BR OSN); vedie koloniálnu vojnu; jeho vodca (prezident Vladimír Putin) je vojnový zločinec hľadaný Medzinárodným trestným súdom za únosy detí. Svet nemôže byť bezpečným miestom s Ruskom v Bezpečnostnej rade OSN.“

Rusko musí byť vylúčene!

BBC pripomenula, že Ukrajina koncom minulého roka vydala oficiálne vyhlásenie a informovala členské štáty OSN o začatí systematickej kampane s cieľom zbaviť Rusko štatútu stáleho člena Bezpečnostnej rady.

BR OSN

Vplyvná BR OSN pozostáva z 15 členov, ktorých úlohou je riešiť globálne krízy prijímaním sankcií či schvaľovaním vojenských operácií. Fakt, že jej päť stálych členov, ktorí majú právo veta a môžu tak zablokovať akúkoľvek rezolúciu, však podľa agentúry AFP odráža situáciu z čias konca druhej svetovej vojny.

Ukrajinskí predstavitelia od vypuknutia vojny tvrdia, že po zániku Sovietskeho zväzu a jeho rozpade na 15 nezávislých štátov získala Ruská federácie miesto v BR OSN „bez predchádzajúcej dohody“ a bez dodržania postupov stanovených Chartou OSN.

Sovietskemu zväzu bol post stáleho člena BR OSN určený ako jednej z víťazných mocností v druhej svetovej vojne. A to v roku 1945. Od roku 1991 až po súčasnosť je už riadnym stálym členom Rusko. Takže tento argument ukrajinských vodcov tak trochu pokrivkáva.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kuleba: Hovorili sme, že Rusko treba vylúčiť z BR OSN, svet neposlúchol. Je nehorázne, aby sa im toto dovolilo!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php