eReport.sk
Erdogan má toho dosť
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Zdroj: shutterstock/IV. andromeda

Pomôžu k nastoleniu mieru? Erdogan po stretnutí s Novákovou: Udržiavame dialóg s oboma stranami

Pomôžu k nastoleniu mieru? Turecko udržiava dialóg s ukrajinskou i s ruskou stranou, vyhlásil v stredu v Ankare turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po schôdzke s prezidentkou Maďarska Katalin Novákovou. S odvolaním sa na server origo.hu.

Turecký prezident povedal, že Turecko nepôjde do vojny a že on osobne sa bude venovať otázke nelegálnych migrantov.

Pomôžu k nastoleniu mieru?

Erdogan pripomenul, že jeho krajina urobila veľa pre obnovenie prepravy obilia, avšak 44 percent tejto komodity sa cez Čierne more dostáva do Európy, pričom ruský prezident Vladimir Putin by bol radšej, keby sa obilie dostalo do chudobných afrických krajín. „Tento tovar by mal byť prepravený do najmenej rozvinutých krajín,“ podčiarkol.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane

Turecký prezident vyjadril želanie čo najskoršieho prímeria medzi bojujúcimi stranami a poznamenal, že vojna na Ukrajine si vyžaduje diplomatické riešenie. Nováková podotkla, že Maďarsko, ktoré susedí s Ukrajinou, žije v bezprostrednom ohrození, pričom na jej území zomreli aj príslušníci tamojšej maďarskej menšiny.

„Podporujeme integritu Ukrajiny a odsudzujeme Putinovu agresiu. Je nutné čo najskôr dosiahnuť prímerie a mierové rokovania,“ zdôraznila maďarská prezidentka, podľa ktorej je však potrebný spravodlivý mier. Podčiarkla, že vojna nesmie ďalej eskalovať.

Pomoc zo strany Maďarska

Nováková informovala Erdogana o ďalšej pomoci Maďarska Turecku po ničivom zemetrasení vo forme financií, zdravotných potrieb, liekov aj o maďarskej ponuke obnovy zničených miest. Erdogan sa poďakoval za pomoc Maďarska a označil ho za strategického partnera.

Maďarská hlava štátu o ilegálnej migrácii povedala, že Turecko má kľúčovú úlohu pri jej zastavení smerom k EÚ. „Sme za rozšírenie, pokiaľ ide o úniu, predovšetkým o krajiny západného Balkánu,“ dodala. K otázke rozširovania NATO pripomenula, že vstup Fínska už maďarský parlament schválil, pričom poslanci už diskutujú o vstupe Švédska.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Pomôžu k nastoleniu mieru? Erdogan po stretnutí s Novákovou: Udržiavame dialóg s oboma stranami

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti