eReport.sk

Dostál s Osuským vo vytržení a s ukrajinskou vlajkou v ruke! Kondratiuková poďakovala Slovensku

V parlamentnom pléne z iniciatívy dočasnej vlády a vládnych poslancov vystúpila podpredsedníčka Najvyššej rady Ukrajiny Olena Kondratiuková. Ukrajinská politička vyzvala prehodnotiť systém medzinárodnej bezpečnosti a jej zásady. Slovensku poďakovala za prijatie Ukrajincov, humanitárnu pomoc, ako aj vojenskú pomoc vrátane poskytnutia stíhačiek. Politička však nevysvetlila, či sa má Európa, hlavne Poľsko, obávať velebenie nacistického vodcu Stepana Banderu a to nie len zo strany niektorých občanov a paramilitárnych skupín, ale aj zo strany oficiálnych orgánov štátu.

Kondratiukovej vystúpenie prebehlo len pár hodín po tom, čo sa ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhodol otvorene kritizovať USA a Európu za to, že údajne nedostatočne pomáha Ukrajine. Politický Západ však kvôli samotnej vojne a pomoci nášmu východnému susedovi trpí ekonomicky, energeticky aj bezpečnostne, takže Zelenského slová neboli ani na Slovensku prijaté s pochopením.

Posledná vojna?

„Slobodné národy musia vynaložiť všetko úsilie na to, aby táto vojna bola posledná a aby mier po víťazstve síl dobra bol dlhodobý a trvalý. Musíme vytvoriť mnohonárodné ozbrojené sily, ktoré budú pripravené brániť ktorúkoľvek krajinu pred útokmi na slobodu, nezávislosť, šťastie a práva jej občanov,“ vyhlásila Kondratiuková v pléne NR SR podľa TASR.

Cieľom vojny je podľa nej zničiť demokraciu založenú na volebnom práve, slobode slova, podnikania a zodpovednosti občanov. „Nemôžeme odkladať víťazstvo nad zlom na zajtra,“ zdôraznila. Svet musí podľa nej venovať všetky potrebné prostriedky na pomoc, a to najmä zbrane a technológie.

Chce Rusko prepisovať dejiny?

Dôvodom agresie Ruska voči Ukrajine je podľa nej beztrestnosť a presvedčenie, že za peniaze získané z ropy a plynu si Rusko kúpi právo zabíjať a prepisovať dejiny. Zároveň dodala, že treba vyvodiť závery zo všetkých chýb a kompromisov medzinárodného bezpečnostného systému, ktorý nedokázal zabrániť toku Sovietskeho zväzu na Československo v roku 1968. Slovensko má v tomto podľa nej podobnú skúsenosť ako Ukrajina, keď tiež žilo pod vplyvom impéria a občania takisto videli v uliciach ruské tanky a bojovali za nezávislosť.

Kondratiuková pripomenula, že Ukrajina navrhla vlastný mierový vzorec. Poďakovala sa Slovensku za jeho podporu, za uznanie Ruska ako teroristického štátu, ako aj za podporu vstupu Ukrajiny do EÚ a NATO. Tvrdí, že Ukrajina je na tento vstup pripravená.

Kozelová, Dostál a Osuský mali sviatok

Slovenskému parlamentu sa poďakovala aj za prijatú deklaráciu, ktorou NR SR reagovala na protiprávne deportácie žien a detí do Ruska a odsúdila zločiny páchané na ukrajinských ženách a deťoch. Vyzvala politikov, aby spojili sily za oslobodenie detí. Dodala, že ambasádorkou návratu ukrajinských detí sa stala predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Pozýva prezidentku SR Zuzanu Čaputovú aj všetkých poslancov NR SR, aby sa pripojili k tejto iniciatíve.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hegerove vízie
  2. Taraba kritizuje podivný Matovičov úrad
  3. Sankcie ničia Úniu
  4. Peter Pellegrini (uprostred) počas tlačovky strany Hlas-SD.

Poslankyňa Národnej rady SR Monika Kozelová (nezaradená) priblížila, že návšteva Kondratiukovej je výsledkom cesty viacerých poslankýň na Ukrajinu, na ktorej sa zaoberali etickou otázkou vojny. „Každý sa tu zapodieva iba tankami, lietadlami, ale o tom vojna nie je. Vojna je o stovkách, tisícoch civilných obetí,“ podotkla. V súvislosti s cestou poukázala tiež na uznesenie, ktorým parlament v stredu (28. 3.) odsúdil zločiny páchané na ukrajinských ženách a deťoch.

Poslanci Ondrej Dostál a Peter Osuský vítali ukrajinskú političku s ukrajinskou vlajkou a s pozdravom „Sláva Ukrajine“, ktorý je mnohými považovaný za extrémistický.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dostál s Osuským vo vytržení a s ukrajinskou vlajkou v ruke! Kondratiuková poďakovala Slovensku

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti