Poslankyňa Národnej rady SR Zuzana Šebová (Sme rodina) nevidí problém v krížovom vlastníctve v zdravotníctve a nepovažuje za potrebné ho zakazovať. „Štát vie cez reguláciu prípadné riziká odstrániť a, práve naopak, pacient má z vertikálne integrovaných sietí benefity – kvalitu, efektivitu a podobne,“ uviedla pre TASR v reakcii na správu o činnosti Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS), v ktorej hovorí o potrebe analýzy zákazu krížového vlastníctva.
Krížové vlastníctvo netreba zakazovať
Za výhodu vertikálne integrovaných sietí považuje uzavretý cyklus, kde sa oplatí investovať do pacienta. „V sieti, ktorá má jeden spoločný ekonomický výsledok, sa optimalizuje liečba tak, aby pacient bol čo najefektívnejšie riešený, ideálne v primárnej alebo predprimárnej sfére,“ doplnila Šebová s tým, že ide o hlavnú výhodu krížového vlastníctva. Podotkla, že dnes si chcú všeobecní lekári, špecialisti aj nemocnice zarobiť čo najviac a pacienti sa preto zbytočne presúvajú.
Problém vidí v dominancii sietí
Problém vidí v tom, že ak takéto siete príliš vyrastú, stanú sa dominantnými. „Toto bol problém v USA, tam si môžu poisťovne sami nastaviť výšku poistného. Čo sa tam dialo, bolo to, že takto vertikálne integrovaná sieť vyrástla na dominantnú, pacienti nemali kam ísť a oni potom zvýšili poistné, čo spôsobilo, že sa mnohí nemohli ani poistiť a ohrozilo to dostupnosť. Toto však u nás nehrozí, lebo štát určuje výšku poistného, čiže aj riziko vertikálnych sietí – a to je to, že to zneužijú – máme ošetrené,“ ozrejmila poslankyňa.
Bude vás zaujímať:
Keďže štát určuje výšku rozpočtu, DRG aj platby za lieky, nie je podľa nej možné, aby sa krížové vlastníctvo použilo na „profitovanie“ cez umelo nastavené platby.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Krížové vlastníctvo v zdravotníctve? Koaličná poslankyňa v ňom nevidí problém