eReport.sk
Petra Krištúfková (Sme rodina).
Petra Krištúfková (Sme rodina). Zdroj: nr sr

Krištúfková zo Sme rodina: Rodinám bude vo februári prvýkrát vyplatený nový, zvýšený prídavok na dieťa

Rodiny dostanú historicky najviac! Od tohto mesiaca budú rodiny dostávať prídavok vo výške 60 eur na dieťa. Ide o historicky najvyššiu sumu, aká bola rodinám na deti doteraz vyplácaná. Novela zákona o zvýšení prídavku pochádza z pera poslankyne Petry Krištúfkovej (Sme rodina), parlamentom bola schválená koncom minulého roka.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pellegrini apeluje na Čaputovú
  2. deti v škôlke
  3. V skutočnosti nie sú zadarmo.

Tento mesiac si rodiny s deťmi prilepšia. Za mesiac január si na účte nájdu namiesto doterajších 30 eur až 60 eur, čo je nová výška prídavku na jedno dieťa. Platí pre deti od narodenia až do 25. roka života. Hnutie Sme rodina podáva postupne do parlamentu „sociálne“ zákony, ktoré by mali predovšetkým zraniteľným skupinám obyvateľstva pomôcť v súčasnej dobe zvýšenej inflácie a rastúcich cien energií.

Pomoc vo finančne náročných časoch

„Schválenie navýšenia prídavku o sto percent pokladám za veľký úspech, ak zoberieme do úvahy, že dlhé roky sa za predchádzajúcich vlád len valorizoval o pár centov. Teraz si rodina napríklad s dvoma deťmi vďaka tomu prilepší o stodvadsať eur mesačne. Verím, že je to v týchto finančne náročných časoch vítaná pomoc pre rodiny s deťmi,“ hovorí P. Krištúfková.

Sme rodina v poslednom období podala viacero návrhov zákonov na zlepšenie finančnej situácie slovenských rodín. Najnovšie k tomu pribudla tzv. obedy zadarmo, teda dotácia na obedy pre školopovinné deti. Tento pozmeňujúci návrh bol v parlamente prijatý včera a zahlasovali zaň tak koaliční, ako aj opoziční poslanci.

Boris Kollár: Obedy zadarmo nakoniec budú

„Mám veľkú radosť, že obedy zadarmo nakoniec budú a že za ne zahlasovali všetci poslanci národnej rady. Už od mája 2023 nebudú rodičia platiť za suroviny na obedy pre svoje deti v školských jedálňach. Platiť budú len režijné náklady,“ povedal predseda parlamentu Boris Kollár.

Pri dnešnom náraste cien potravín, ktorý sa v priemere pohybuje okolo 30 % a ktorý sa premietol aj do cien školských obedov, je to opäť ďalšia pomoc pre rodiny s deťmi. Mesačne ide o úsporu asi 46 eur za jedno dieťa. Dotácia na stravu sa týka detí posledného ročníka materských škôl a všetkých ročníkov základných škôl.

Rodičia si ani nemusia vyberať, tvrdí Krištúfková

„Chcem uviesť na správnu mieru aj výčitky opozície, že zavádzame teraz niečo, čo sme v minulosti zrušili. Nie je to pravda. Obedy zadarmo neboli nikdy zrušené, len v minulosti mali rodičia možnosť vybrať si, či si zvolia obedy zadarmo, alebo daňový bonus na dieťa. V čase pandémie, keď boli školy dlhodobo zatvorené, bolo dokonca výhodnejšie zvoliť si daňový bonus. Dnes si rodičia medzi týmito dvoma výhodami ani nemusia vyberať, pretože my sme schválili aj obedy zadarmo a stále platí aj daňový bonus, ktorý sme ešte dokonca navýšili na 140 eur na dieťa,“ upresnila poslankyňa Petra Krištúfková.

Sme rodina sa podarilo obnoviť aj ďalší príspevok

Okrem uvedeného sa hnutiu Sme rodina podarilo obnoviť aj príspevok na začiatku školského roka v sume 110 eur. Ten dostanú v septembri všetky rodiny prvákov. Prijatý bol tiež ich návrh zákona o náhradnom výživnom. Vďaka nemu v tomto roku výrazne stúpol počet žiadateliek vďaka odstráneniu všetkých prekážok a zjednodušeniu zákona.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krištúfková zo Sme rodina: Rodinám bude vo februári prvýkrát vyplatený nový, zvýšený prídavok na dieťa

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti