eReport.sk
Foto: shutterstock

Kŕčové žily sú civilizačným ochorením, ktoré postihuje najmä ženy

Kŕčové žily dolných končatín, patria medzi najrozšírenejšie ochorenie vo vyspelých krajinách. Zaraďujú sa medzi civilizačné ochorenia a postihujú 40-60 percent populácie sveta. Na ich vznik má vplyv aj spôsob života. Týkajú sa najmä žien. Pripomenul to cievny chirurg Peter Švarc zo siete nemocníc AGEL Clinic.

Kŕčové žily dolných končatín, ktoré sú označované aj ako varixy, vznikajú následkom zhoršenej funkcie chlopní, ktoré sa nachádzajú v cievach. “Môže ísť aj o nedostatočnosť žilovej pumpy, poruchu vyprázdňovania periférnych žíl či chronickú žilovú hypertenziu,“ vysvetlil Švarc.

V mladom veku nie sú až tak časté

Dodal, že v prípade kŕčových žíl existuje množstvo rizikových faktorov, ktoré podmieňujú ich vznik. Medzi najčastejšie patrí vyšší vek, teda 65 rokov a viac. V mladom veku nie sú až tak časté, vzácnejšie sa môžu vyskytnúť aj u detí. Rizikovou skupinou sú ženy, a to najmä v období klimaktéria. Vplyv na vznik ochorenia majú aj hormonálne zmeny, užívanie antikoncepcie a hormonálne liečby či tehotenstvo.

Vplyv má aj spôsob života, či vysoké podpätky

„Na vznik varixov môže mať vplyv aj spôsob života. Sedavá práca alebo sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, neprimeraná svalová záťaž a dlhodobé státie prispievajú k vzniku tohto ochorenia. Ďalším faktorom môže byť tiež nadváha a obezita, dedičnosť, srdcové ochorenia, vysoký krvný tlak, ale aj nevhodné oblečenie, akým je napríklad tesná spodná bielizeň. U žien môžu byť problémom tiež vysoké podpätky,“ spresnil Švarc.

Bicyklovanie je vhodnou prevenciou proti kŕčovým žilám. – Foto: shutterstock

Odporúča sa chôdza či bicyklovanie

Prvým krokom v prevencii pred kŕčovými žilami je podľa lekára zdravý životný štýl, dôraz na zdravú stravu a pravidelné pohybové aktivity. „Úplná prevencia možná nie je, avšak pravidelný pohyb môže pomôcť zmierniť bolesti. Odporúča sa chôdza či prechádzky, beh a bicyklovanie. Samozrejmosťou je tiež obmedzenie fajčenia. Doplnkom môžu byť špeciálne pančušky či sprchovanie nôh studenou vodou,” uviedol Švarc.

V súčasnosti je možné odstrániť kŕčové žily aj operačným zákrokom. „Po operácii sa nosí elastická kompresia tri až štyri týždne a komplikácie sú eliminované na minimum,” dodal Švarc.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika