eReport.sk
Milan Krajniak
Milan Krajniak, foto:tasr

Krajniakove čísla: Štát vyplatil ľuďom počas pandémie vyše 2 miliardy eur!

Z tzv. Prvej pomoci bolo počas pandémie nového koronavírusu vyplatených takmer 2,476 miliardy eur. Podporených bolo 55.000 zamestnávateľov, 131.000 unikátnych samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO). Projektom Prvej pomoci sa podporilo zachovanie 770.000 pracovných miest. Informoval o tom na brífingu pri predstavení analýzy Inštitútu sociálnej politiky (ISP) minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) za účasti generálneho riaditeľa ISP Štefana Domonkosa.

Prvá pomoc za vyše 2 miliardy eur

Rezort práce podľa Krajniaka podporil zamestnávateľov a SZČO prostredníctvom vyplatenia 5,7 milióna mesačných výplat pre viac ako 770.000 zamestnancov. Prvá pomoc podľa neho predstavuje historicky najväčšiu pomoc na ochranu zamestnanosti, ktorú osobne pocítil každý tretí občan SR.

Krajniak spresnil, že úrady práce uzavreli vyše 222.000 dohôd o poskytovaní pomoci na ochranu pracovných miest. Prostredníctvom opatrení 1, 3A a 3B Prvej pomoci bolo podporených takmer 55.000 jedinečných zamestnávateľov. Opatrenia 2, 4A a 4B pomohli viac ako 131.000 unikátnym SZČO, resp. jednoosobovým spoločnostiam s ručením obmedzeným.

Rezort práce najúspešnejším orgánom v štátnej pomoci?

„Analýza Inštitútu sociálnej politiky dokazuje, že ministerstvo práce bolo počas pandémie najúspešnejším orgánom v doručovaní štátnej pomoci pre zamestnávateľov, zamestnancov a SZČO. Udržali sme pracovné miesta, aby si slovenské rodiny mohli prácou zabezpečiť príjem pre svoju domácnosť,“ povedal minister práce.

Najúspešnejšou schémou pomoci bolo podľa Krajniaka opatrenie 3A, tzv. kurzarbeit, ktoré bolo inšpiráciou pre trvalý nástroj ochrany pracovných miest v podobe zákona o podpore v čase skrátenej práce. Zamestnávatelia od marca 2022 podľa neho čerpajú finančnú pomoc na základe tohto mechanizmu.

Bude vás zaujímať:

  1. Juraj Krúpa v štúdiu TA3
  2. Robert Fico na snímke z videa.
  3. Predseda opozičnej ĽSNS Marian Kotleba.

Podľa Domonkosa v čerpaní finančnej pomoci dominovali mikropodniky. „Podiel mikropodnikov na celkovej vyplatenej Prvej pomoci sa približoval k jednej polovici, pričom ku koncu sledovaného obdobia sa čerpanie pomoci mikropodnikov zintenzívnilo až na úroveň dvoch tretín z celkovej sumy mesačných príspevkov,“ doplnil Domonkos.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Krajniakove čísla: Štát vyplatil ľuďom počas pandémie vyše 2 miliardy eur!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti