eReport.sk
UPJŠ, foto: tasr

Košická univerzita spustila kampaň proti dezinformáciám: Musia sa vytratiť z povedomia ľudí

Vrátiť do verejného prostredia úctu k faktom a hodnotám spätých s pravdou má pomôcť nová kampaň Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach Overuj si fakty. Na šírenie osvety o dezinformáciách, hoaxoch a fake news spustila v rámci nej na internete aj novú webovú stránku, informoval tlačový referent UPJŠ Tomáš Zavatčan.

„Hlavnou časťou kampane je webová stránka overujsifakty.sk, ktorá vysvetľuje, čo je to dezinformácia, ako ju rozoznať a objaviť v informačnom toku na internete, aké sú typy dezinformácií, ako sa dajú overiť fakty,” priblížil s tým, že stránka sa tiež venuje otázkam kybernetickej bezpečnosti, pričom sa opiera o činnosť jediného akademického bezpečnostného tímu na Slovensku CSIRT-UPJŠ.

Podľa Zavatčana má však kampaň presahovať “obyčajnú informačnú úroveň”. „Ponúka aj presné tipy, ktoré pomôžu ochrániť dáta pred phishingom, scarewareom či nežiadanou a falošnou technickou podporou,” ozrejmil. Portál zároveň ponúka odkazy na ďalšie zdroje s doplnkovými informáciami, či už v podobe odborných publikácií alebo webových stránok.

„Na našej univerzite si želáme, aby sa misinformácie, dezinformácie, fake news, hoaxy alebo trolling postupne vytratili z povedomia ľudí a zo spoločnosti, a aby vo verejnom prostredí opäť rezonovala úcta k faktom a hodnotám spätých s pravdou,” uviedla prorektorka pre marketing a vzťahy s verejnosťou UPJŠ v Košiciach Regina Hučková.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport